تئوآنجلوپلوس –  زادروز شاعر حماسه سرای سینما

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۰

زادروز فیلمساز و کارگردان یونانی

تئو آنجلوپلوس، معروفترين فيلمساز و کارگردان یونانی  است که در ۲۹ آوریل  ۱۹۳۵ متولد شده  و امروز زادروز ایشان است. برازنده‌ترین لقب برای تئو آنجلوپلوس «شاعر سینما»ست. وی کارگردان، نمایشنامه‌نویس، تهیه کننده، بازیگر، منتقد، نویسنده، حقوقدان و شاعر برجسته‌ی یونانی، همچنین همسر فوب اکونوموپلو، تهیه کننده ی سینما در سال های ۱۹۵۳ – ۱۹۵۷ در دانشگاه آتن حقوق تحصيل کرد و سپس به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن نزد کلود لوی اشتراوس، مردم شناس نامی، فلسفه خواند. در پاريس اوايل دهه ۱۹۶۰ ميلادی ابتدا تحصیلات خود را در مدرسه ی فرانسوی سینما و سپس در ژان راک، ادامه داد. وی پس از اتمام دوره سينمايی در سال ۱۹۶۴ به زادگاهش بازگشت و تا سال ۱۹۶۷ در مجله چپگرای «تغيير دمکراتيک» به عنوان منتقد سينمايی به نقد فيلم های روز مشغول شد.

سیاست و تراژدی درآثار تئو آنجلوپلوس

زادروز فیلمساز و کارگردان یونانی

کادرهای او و عناصر مرکزی پلان های غبارآلودش، چنان قاب‌بندی شده اند که انگار آنچه می بینید، واقعیت نیست، تجسم یک شعر است،  قافیه‌ها و جناس ها و ایهام‌ها و وزن ، همه در غایت تعالی.  مراعات النظیر  وطن و گذشته و  زخم و تنهایی. تصویری انتزاعی از یک واقعه، با زمینه حزین یک موسیقی بی نظیر. در فیلم های او،  صحنه ها درست مثل زندگی، آرام پیش می روند و اشاره داستان بر دردناک ترین و مخفی ترین خارخارهای ذهنی بشر از وطن تا نوستالژی و غربت است.

سیاست در آثار تئو آنجلوپلوس به ظاهر نمودی ندارد اما تراژدی‌های شکل گرفته در داستان، از فضای همان جامعه ای می‌آید که سیاست ، مثل هوا تنفس می‌شود، فاصله یک حقیقت است و مرز، خط القعر  همه وجوه انسانی.وقتی به تماشای فیلم های آنجلوپولوس می‌نشینید انگار که هر لحظه قرار است به فهمی از دردهای خویش مبعوث شوید. ندایی از جایی شما را می‌خواند، انگشت اشاره‌ای به سمت شماست. ذهن به ضیافت ادراک دعوت است.

آنجلوپولوس شاعر حماسه سرای  سینماست اما حماسه ای که او روایت می‌کند روایت تیغ و درفش مردان آهنین و فریاد بر گریوه  کشتگان نیست، حماسه او حماسه کشاکش و گاه شکست انسان در خویشتن است. روایت فرجام نزاعی که در یک سوی آن آدم است و در سوی دیگر خاطره. در فیلم های او به تعبیر قیصر، درد نام دیگر آدمی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان