سیاست هسته‌ای کره شمالی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۹

کره شمالی معظل امنیتی آسیا_پاسیفیک

کره شمالی ایزوله‌ترین کشور جهان است و مسئله هسته‌ای کره شمالی مهم ترین عامل عدم اطمینانی قلمداد می شود که منطقه حساس و استراتزیک آسیا- پاسیفیک همواره با آن روبرو بوده است.

پیامد مذاکرات کنفرانس قاهره، یالتا و پوتسدام

طی جنگ جهانی دوم و در جریان کنفرانس قاهره در دسامبر ۱۹۴۳،  امریکا، چین و انگلیس متعهد به استقلال کره شدند. طی کنفرانس‌های یالتا و پوتسدام به جای  استقلال این کشور، شبه جزیره کره در مدار ۳۸ درجه بین بلوک شرق و غرب با هدف تسلیم ژاپن تقسیم شد.

با تسلیم ژاپن، اتحاد جماهیر شوروی تعهد خود را نسبت به اعلامیه قاهره اعلام کرد  ولی پیشنهاد‌های امریکا  به تقسیم این کشور از ناحیه مدار ۳۸ درجه گردید.

پیامدسیاست هسته‌ای کره شمالی

تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی باعث شده تا کشورهای همسایه  و همچنین دیگر کشور ها و سازمان های بین المللی به دلیل عواقب ناگوار ناشی از هرگونه برخورد نظامی با کره شمالی از گفتگوهای مستقیم و غیر مستقیم با کره شمالی حمایت کنند.

تقابل سیاست خارجی ایالات متحده، روسیه، چین و ژاپن در بحران کره

در بحران کره شمالی؛ شاهد تقابل در سیاست خارجی ایالات متحده در قبال کره با سیاست خارجی کشورهای چین، ژاپن و روسیه ( همسایگان این کشور)  در قبال این کشور بوده‌ایم.  از دید برخی تحلیل گران سیاسی رفتار ایالات متحده در قبال کره در تداوم بحران  این کشور تاثیرگذاری زیادی داشته است.

  • سیاست براندازی رژیم 

همسایگان کره به دنبال  افزایش تنش و در نهایت فروپاشی رژیم کره  نبوده‌اند، زیرا جدا از اینکه این امر منافعی برای این کشورها نخواهد داشت، موج عظیم بیکاران و گرسنگان این کشور مزاحمت‌های زیادی برای دولت های آنها ایجاد خواهد کرد.

  • سیاست تحریم 

سه کشور چین، ژاپن و روسیه با سیاست تحریم آمریکا در قبال کره شمالی نیز مخالفت کردند؛ زیرا معتقد بوده‌اند این امر باعث در تنگنا قرار گرفتن بیشتر اقتصاد ضعیف این کشور می‌شود و ممکن است به عکس العمل نظامی کره شمالی منجر شود.

مذاکرات شش جانبه 

در آوریل ۲۰۰۳ مذاکراتی سه جانبه بین کره شمالی، ایالات متحده و چین در پکن در رابطه با توانایی هسته‌ای روزافزون کره  صورت گرفت.

در ادامه روسیه و ژاپن و کره جنوبی نیز به این مذاکرات سه جانبه پیوستند و این مذاکرات به «مذاکرات شش جانبه» معروف شد

در پایان این مذاکرات در سال ۲۰۰۵  بیانیه مشترکی در مورد خلع سلاح هسته‌ای کره  صادرشد که براساس آن این کشور پذیرفت که کلا برنامه‌های هسته‌ای خود را به حالت تعلیق درآورد و هرچه زودتر به معاهده ان پی تی  بپیوندد و در مقابل امنیتش تضمینن شود.و حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای ر داشته باشد.

آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ۲۰۰۶

مذاکرات شش جانبه با تروریستی خواندن کره و قراردادن این کشور به عنوان یکی از محورهای شرارت  توسط ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری بوش به بن بست رسید.

در چنین شرایطی بود که ورق برگشته  و کره شمالی با اعلام دستیابی به سلاح هسته‌ای، انجام آزمایش‌های موشکی و بالاخره آزمایش نخستین بمب اتمی  به مانور نظامی در سطج جهانی اقدام نمود.

آزمایش هسته‌ای کره در واقع شکست مذاکرات شش جانبه و تلاش‌های جامعه‌ بین الملل  تا این مقطع جهت بازداشتن این کشور از اتمی شدن ارزیابی گردید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان