سیاه چاله جدید – کشف شش کهکشان در یک سیاه چاله

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۴

کشف جدید ستاره شناسان

محققان به تازگی نتایج تحقیقات جدید را منتشر کرده اند. طی این تحقیقات یک سیاه چاله جدید کشف شده است که شش کهکشان درون آن هستند. کشف این مورد جدید می تواند به حل راز ایجاد سیاه چاله ها کمک کند. در حال حاضر تصور بر این است که سیاه چاله ها در اوایل تاریخ از فروپاشی ستاره ها به وجود آمده اند. کشف جدید منجمین مربوط به دوره ای است که سن زمین هنوز به یک میلیارد سال هم نرسیده بوده است. دانشمندان معتقدند این کشف می‌تواند برای پیدا کردن توضیحی در مورد چگونگی ایجاد سیاه چاله‌های عظیم مانند آنچه در مرکز راه شیری ما وجود دارد، کمک کند.

سیاه چاله جدید - کشف شش کهکشان در یک سیاه چاله

سیاه چاله جدید – کشف شش کهکشان در یک سیاه چاله

رشته های کیهانی

یک ستاره شناس از موسسه ملی اخترفیزیک (INAF) در مجله فضا و اخترشناسی نوشته است: رشته های کیهانی رشته هایی هستند شبیه تار عنکبوت ها. کهکشان ها درون این رشته ها رشد می کنند. جریان‌های گاز موجود، که برای تأمین سوخت کهکشان‌ها و سیاه‌چاله مرکزی غول‌پیکر استفاده می‌شود، می‌توانند در امتداد رشته‌ها جریان داشته باشند. این دانشمند ادامه داده که تاکنون هیچ توضیح مناسبی در مورد وجود چنین سیاه‌چاله‌های عظیم اولیه‌ای وجود نداشته است.

در واقع اطلاعات علمی در این زمینه بسیار ناچیز است؛ اما محققان به نتیجه رسیده اند که احتمالا دورترین و عظیم‌ترین سیاهچاله‌ها در هاله‌های ماده تاریک بزرگی در ساختارهایی با مقیاس بزرگ تشکیل می‌شوند و رشد می‌کنند.

چگونگی شکل گیری یک سیاه چاله جدید

ساختاری که به تازگی کشف شده حدودا سیصد برابر کهکشان راه شیری است. کشف این کهکشان تنها با استفاده از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری موجود، از جمله تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا در صحرای آتاکاما شیلی ممکن شده است. برخلاف سایر کهکشان‌ها با کم‌نورترین تلسکوپ‌هایی که اکنون وجود دارند، قابل مشاهده و کشف هستند.

محققین همچنین معتقدند شش کهکشانی که که تا کنون در این سیاه چاله کشف شده اند تنها درخشان ترین آنها هستن و کهکشان های بیشتری درون این سیاه چاله وجود دارند.

این پژوهش آخرین تحقیقی بود که در مورد شکل گرفتن این هیولاهای رازآلود کیهانی بحث می‌کند. این کهکشان ‌چنان انبوه است که حتی نور نیز نمی‌تواند از بین نیروی جاذبه آن‌ها فرار کند. در ماه سپتامبر، دو اتحادیه که شامل ۱۵۰۰ دانشمند است، از کشف این کهکشان GW190521 خبر دادند که در اثر برخورد دو سیاه‌چاله کوچک ایجاد شده است. چیزی که دانشمندان مشاهده کردند امواج گرانشی بود که بیش از هفت میلیارد سال پیش در اثر خرد شدن، به وجود آمده بود. این حادثه انرژی به اندازه هشت توده خورشیدی را آزاد کرده بود و یکی از قدرتمندترین وقایع جهان از زمان انفجار بزرگ به شمار می‌رفت.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان