سیلک – منطقه ای ۸ هزار ساله

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۶
  • ۴۹ بازدید
سیلک - منطقه ای 8 هزار ساله

سیلک – منطقه ای ۸ هزار ساله در شهر کاشان

تپه سیلک منطقه ای واقع در فین کاشان ، با قدمتی ۸ هزار ساله است.قدیمی ترین مردمادن دشت نشین ،مربوط به سیلک منطقه ای نزدیک به کاشان بوده اند.این منطقه از دو تپه شمالی و جنوبی،با فاصله ۶۰۰ متری از یکدیگر تشکیل شده است.

این تپه ها از گل رس و سفال ساخته شده اند.سلیک عبادتگاه مردم باستان بوده است و مانند بسیاری از مناطق مذهبی در آن زمان شکل هرمی داشته است.

سیلک - منطقه ای 8 هزار ساله

سیلک – منطقه ای ۸ هزار ساله

پیدایش تپه سیلک

حدود هشتاد سال پیش با جاری شدن سیل در مناطق کشاورزی کاشان ، ابزارهایی متفاوت با زمان پیدا شدند؛که حس کنجکاوی همگان را برانگیخت.در طی این جریان، باستان شناسان برای اطلاعات بیشتر در مورد این منطقه به آنجا رفتند و بعد از حفاری هایی که انجام شد؛تعداد زیادی اشیای سفالی مربوط به آن زمان و تعدادی از ابزارهایی که در آن دوران بین مردم سیلک استفاده می شده و رواج داشته است را پیدا کردند.

به دلیل فراوان بودن اشیای پر ارزش در این منطقه،پای افراد سودجو و دلال های عتیقه به سیلک باز شد.

بسیاری از آثار تاریخی و با ارزش سیلک که متعلق به تمام مردمان ایران بود و نمادی از تاریخ کهن کشور محسوب می شد،از ایران خارج شدند.رومن گیرشمن فردی دلسوز و غیر ایرانی ، یکی از باستان شناسان برجسته ی موزه لوور پاریس برای نجات باقی آثار پر ارزش این منطقه، به ایران آمد.وی اقدامات فراوانی انجام داد تا بتواند این میراث تاریخی را حفظ کند. اما متاسفانه تا سال ۱۳۸۰ اقدامات او چندان جدی گرفته نشد.حتی بعضی از زمین های سیلک به زمین های کشاورزی تبدیل شدند.متاسفانه حتی تا به امروز هم این تپه های تاریخی بی مهری های زیادی دیده اند و بسیار مورد تخریب قرار گرفته اند.امید است در روزهای پیش رو توجه ویژه ای به این تپه های باستانی بی نظیر شود.میراثی که در دستان ما امانت هستند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان