سیمین دانشور – نویسنده و مترجم ایرانی

  • توسط حسینی رضایی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۳

زندگی نامه ی سیمین دانشور

سیمین دانشور در هشتمین روز اردیبهشت ماه ۱۳۰۰  در شیراز متولد شد. دانشور اولین زن ایرانی داستان نویس بود که داستان نوشت. کتاب سووشون که مهم ترین اثر دانشور به شمار می رود به هفده زبان در دنیا ترجمه شده است. دانشور پس از مرگ پدرش به مقاله نویسی برای رادیو تهران و روزنامه ی تهران ر.وی آورد. نام مستعار سیمین دانشور شیرازی بی نام بود.

آشنایی سیمین با همسرش جلال آل احمد

ویکتوریا دانشور خواهر سیمین دانشور آشنایی خواهرش با جلال را این گونه توضیح می دهد: « ما عید رفته بودیم اصفهان و در اتوبوسی که می‌خواستیم به تهران برگردیم، آقایی صندلی کنارش را به خانم سیمین تعارف کرد. آن دو کنار هم نشستند. بعد آمدیم خانه. صبح دیدم خانم سیمین دارند آماده می‌ شوند که بروند بیرون. من هم می‌ خواستم بروم خرید. وقتی در را باز کردم، دیدم آقای آل احمد مقابل در ایستاده‌ است. نگو این‌ ها روز قبل قرار مدارشان را گذاشته‌ اند. روز نهم آشنایی‌ شان هم قرار عقد گذاشتند. بعد همه را دعوت کردیم و در مراسمشان فامیل و همهٔ نویسندگان بودند. صادق هدایت هم بود. بعد آن‌ ها خانه‌ ای اجاره کردند و رفتند سر زندگی‌ شان.»

آثار

مجموعه داستان کوتاه آتش خاموش، شهری چون بهشت، به کی سلام کنم، از پرنده های مهاجر بپرس،رمان های سووشون، جزیره ی سرگردانی، ساربان سرگردان، کوه سرگردان، و … از آثار غیرداستانی دانشور میتوان از این موارد نام برد: غروب جلال، شاهکارهای فرش ایران، راهنمای صنایع ایران، ذن بودیسم، مبانی استتیک. همچنین دانشور آثاری دارد که در دسته ی ترجمه های وی قرار می گیرند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 25 =


اخبار

سینما و هنر

جهان