افزایش قیمت خودرو – صدور مجوز افزایش مجدد قیمت خودرو

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۶

مجوز افزایش مجدد قیمت خودرو

شورای رقابت مجوز افزایش مجدد قیمت خودرو را صادر کرد. در یکسال گذشته روال بازار خودرو کشور این امکان را فراهم کرده که خودروسازان پس از چند سال تورم می توانند پس از چند جلسه نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام نمایند. این اختلاف زمانی نیز زمینه را برای افزایش زیان ایران خودرو و سایپا بوجود آورد از جایی که  هر دو شرکت ناگزیر شدند تا محصولات خود را زیر قیمت تمام شده به مشتریان تحویل دهند و حاشیه سود نیز در نهایت به نفع دلال ها ی خودرو تمام  شود.

اما از اردیبهشت ماه سال جاری این رویه به کلی تغییر کرد و مجوز افزایش قیمت فصلی با توجه به تورم بخشی اعلامی بانک مرکزی از سوی شورای رقابت صادر شد، همین عامل نیز باعث شد تا قیمت خودرو به یکباره از طول کمتر از ۶ ماه و متناسب با نرخ ارز در بازار و کارخانه بیش از ۲ برابر شود.

طبق گفته ها، قیمت خودرو هنوز نسبت به نرخ ارز نیمایی عقب است و هم اکنون با قیمت دلاری ۱۷ هزار تومان مورد محاسبه قرار می گیرد، از این رو ظاهرا شورای رقابت برای فصل پاییز نیز مجوز افزایش قیمت ها را متناسب با تورم بخشی بانک مرکزی صادر کرده است و این قیمت های تازه طی روزهای آینده قرار است اعلام شوند.

چشم انداز پیش‌رو  بازار خودرو

اعلام افزایش مجدد قیمت خودرو در شرایطی انجام می شود که بازار خودرو طی روزهای اخیر روندی نزولی را پشت سر میگذارند که نتیجه روند نزولی نرخ دلار از ۳۲ به ۲۸ هزار تومان است، اما با اعلام خبر افزایش قیمت های خودروسازان که توسط شورای رقابت تعیین شده است، این هراس را بوجود آورده است که بار دیگر روند نزولی قیمت ها در بازار خودرو متوقف شود و  سیر صعودی قیمت ها را شاهد باشیم.

شورای رقابت – صدور مجوز افزایش مجدد قیمت خودرو

با این شرایط واضح است که قیمت خودرو نیز هر ۲ – ۳ ماه یکبار در پی افزایش نرخ ارز افزایش خواهد یافت و بازار خودرو با قیمت کارخانه ای به پیرویی از نرخ ارز تبدیل شده است، حال باید منتظر ماند و دید که طی ماه های آینده و برای زمستان، شرایط نرخ ارز به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد؟؟

در مقابل اما نظر خریداران و مشتریان خودرو این است که آیا قرار است تا تورم فصلی تنها بر روی نرخ محصولات اعمال شود و یا دولت برنامه ای برای افزایش میزان درآمد شهروندان نیز متناسب با این نرخ تورم دارد؟

آنچه واضح است اینکه در صورت تداوم روند موجود، به زودی قشر وسیعی از جامعه  توانایی خود را برای خرید محصولات خودروسازان از دست خواهند داد، چرا که تناسبی بین روند افزایش درآمد و افزایش قیمت خودرو وجود ندارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان