شگفتی های پزشکی – عجیب ترین وقایع پزشکی در سالی که گذشت

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۰۶
شگفتی های پزشکی - عجیب ترین وقایع پزشکی در سالی که گذشت

عجیب ترین وقایع ثبت شده در سال گذشته

شگفتی های پزشکی . با پیشرفت علم در تمام زمینه ها تصور کشف یک مورد جدید امری بعید به نظر می رسد. این در حالی است که در همین سالی که گذشت مواردی در مورد بدن انسان کشف شد که پزشکان را بهت زده کرد. انسان هایی با شرایط عجیب. یا مواردی که تا پیش از این نمی دانستیم. در این نوشته مروری کوتاه به چند مورد جالب خواهیم داشت.

جوانی که پس از مرگ زنده شد

جوانی ۲۰ ساله در آمریکا مشغول حمل نردبانی فلزی بود که با سیم برق برخورد کرد. این جوان به شدت دچار برق گرفتگی شد. پس از مدتی به بیمارستان رسید و امید چندانی به زنده ماندنش وجود نداشت. اما تلاش پزشکان بی نتیجه نماند و این جوان به زندگی برگشت. جالب اینکه تنها عارضه ای که برایش پیش آمده بی حسی انگشتان پا است و مغز او هیچ مشکلی ندارد.

استخوانی که دوباره ظاهر شده است

از عجایب پزشکی دیگری که محققان را شوکه کرد ظهور استخوانی بود که گمان می شد با تکامل و به مرور زمان در بدن انسان از میان رفته باشد. استخوان فابلا با طولی کمتر از نیم اینچ ، در زانو قرار دارد. فابلا در انسان های اولیه وجود داشته است. دانشمندان معتقدند افزایش قد و و زن در انسان امروزی دلیل پیدایش مجدد این استخوان است.

استخوانی که دوباره ظاهر شده است

استخوانی که دوباره ظاهر شده است

 مردی با مغز نیمه

مردی در روسیه به دلیل حمله قلبی به پزشک مراجعه کرده بود. پزشکان بیمارستان پس از گرفتن سی تی اسکن از او متوجه شدند این فرد فقط نیمی از مغز را داراست. نصف مغز در سمت راست جمجه اش قرار دارد و نیمکره چپ او خالی است! نکته جالب اینجاست که او بدون هیچ مشکلی زندگی می کند و بازنشسته ارتش هم است.

حرکت جسد انسان پس از مرگ

محققان در استرالیا در یک واحد تحقیقاتی و به مدت ۱۷ ماه روی این پروژه کار کردند. آنها از دوربین های تایم لپس برای ثبت حرکات استفاده کرده اند. این دوربین ها هر روز و به مدت ۳۰ دقیقه حرکات را ثبت نموده اند. طبق نتایج این بررسی، جسد انسان تا یکسال پس از مرگ حرکت می کند.

اعضایی که در جای خودشان نبودند

یکی دیگر از شگفتی های پزشکی در زمان کالبد شکافی زنی ۹۹ ساله رخ داد. این فرد دارای یک بیماری نادر بوده است. تمام اعضای بدن به جز قلب در این زن در سمتی اشتباه قرار داشته اند. نام این وضعیت situs inversus است. افرادی که با این عارضه متولد می شوند معمولا از لحاظ سلامت دچار مشکل های حاد می شوند و هرگز عمری طبیعی نخواهند داشت. عجیب ترین نکته درباره این زن هم همین است. چرا که او در زمان حیات هیچگونه مشکل سلامتی نداشته است و ۹۹ سال هم عمر کرد.

زنی که درد را حس نمی کند

یک زن اسکاتلندی با جهش ژنتیکی درد را حس نمی کند. همچنین جهش ژنتیکی در این زن باعث شده او ترس و استرس را هم بسیار کمتر حس کند. همچنین زخم های او زودتر از سایر افراد بهبود پیدا می کند. وی ادعا کرده هرگز نیازی به استفاده از مسکن نداشته است حتی پس از انجام اعمال جراحی مثل جراحی دندان.

پیوند قلب مرده

برای اولین بار پزشکان موفق شدند قلب یک فرد فوت شده را احیا کنند و سپس پیوند بزنند. آنها با استفاده از روش پرفیوژن گرم خون را به قلب بازگرداندند. چنین کاری نوید این را می دهد که در آینده ای نزدیک قلب های بسیاری برای پیوند وجود خواهند داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان