صادق‌ زیبا‌کلام – لزوم برقراری مکانیزم‌های برپایی تجمعات مردمی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۳

 اعتراضات اخیر از زبان صادق‌ زیبا‌کلام

صادق‌ زیبا‌کلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نشست خبری امروز در رابطه با درس های اعتراضات در خصوص سهمیه بندی بنزین سخن گفتند. ایشان طی نشست خبری افزودند: «این اعتراضات اخیر می‌تواند درس‌های مختلفی را برای دولت به دنبال داشته باشد، که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند این باشد که باید صدای مخالف را شنید و کسی که مطالبه ای دارد باید آن را در فضایی آرام بتواند بیان کند».

برپایی تجمعات مردمی از منظر صادق زیبا کلام

در پی تظاهرات و اغتشاشات اخیر در پاسخ به افزایش قیمت بنزین که متحمل خسارت شده و  خشونت و تخریب اموال عمومی را به دنبال داشت درس هایی را متذکر شده که برخی تحلیل گران در این زمینه سخنانی به زبان آورده اند.  از نظر برخی از کارشناسان از جمله صادق زیباکلام این نکته را یادآور میسازد که لازم است تدابیری اندیشیده شود تا مردم بتوانند در فضایی آرام مطالبات خود را بیان کنند، بدون اینکه عواقبی این کار برای آن‌ها به دنبال داشته باشد. در واقع باید آنچه لازمه یک جامعه مدنی باشد در ایران نیز شکل بگیرد.

رسمیت حق اعتراض از نگاه صادق زیبا کلام

صادق‌ زیبا‌کلام در نشست خبری درپاسخ به  شرایط حاضر و اینکه در وضعیت کنونی«چه باید کرد؟» بیان داشتند که در این زمینه باید ابتدا دولت بپذیردحتی در صورتی که  تصمیماتش درست باشد، و در صورت مخالفت باید این اعتراض شنیده شود. وی افزود: «نکته دوم نیز مرتبط با به رسمیت شناختن حق‌ اعتراض است، بنابراین باید مکانیزم‌های لازم برای برپایی تجمعات مردمی اندیشیده شود و مکانی مشخص شود تا مردم در آن‌جا بیایند و مطالبات خود را بیان کنند، بدون اینکه ترس از این داشته باشند، که با آن‌ها برخورد خواهد شد.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان