طاعون در تهران – شرق تهران در آستانه فاجعه طاعون

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۷
طاعون در تهران - شرق تهران در آستانه فاجعه طاعون

خطر بیخ گوش تهران

طاعون در تهران و میان حیات وحش این استان دیده شده است. ۲۴ راس از حیات وحش دماوند بر اثر این بیماری تلف شده اند. رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در این رابطه گفت: علائم این حیوانات (شش کل و بز و ۱۸ قوچ و میش) به طاعون نشخوارکنندگان کوچک می خورد. با توجه به اینکه این حیوانات در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند رخ داده است این احتمال قوت بیشتری هم می گیرد. البته هنوز سازمان دامپزشکی نمونه ها را کامل بررسی نکرده و نتیجه را اعلام نکرده است.

طاعون در تهران - شرق تهران در آستانه فاجعه طاعون

طاعون در تهران – شرق تهران در آستانه فاجعه طاعون

طاعون در تهران و حیات وحش دماوند

از هفته گذشته تا کنون گزارش جدیدی از تلفات در حیات وحش تهران نرسیده است. محمد کرمی اضافه کرد: مواردی از مرگ حیوانات در سایر نقاط کشور هم وجود داشته و پیش تر به تمامی ادارات حفاظت محیط زیست استان تهران هشدار داده شده بود. این ارگان ها باید نسبت به افزایش تعداد گشت‌ و پایش‌ها و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه از جمله ضدعفونی کردن آبشخورها اقدام می کردند.

محمدی اضافه کرد: پس از دریافت گزارش مرگ ۲۴ راس از حیوانات دماوند اقدامات پیشگیرانه براساس احتمال ابتلای حیات وحش به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اتخاذ کرده اند. از آنجا که تلفات جدیدی گزارش نشده به نظر می رسد این اقدامات موثر واقع شده است. با این وجود از همکاران درخواست می کنم پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های پیشگیرانه و دقت بیشتر در شناسایی بروز علائم ظاهری انواع بیماری حیات وحش طی گشت و پایش‌ها را رعایت نمایند. ما روی این مورد بسیار تاکید داریم.

شیوع در سراسر استان

آقای کرمی در مورد خطر شیوع بیماری طاعون به سایر مناطق استان تهران گفت: از آنجا که این مناطق چهارگانه ارتباط خیلی نزدیکی با هم ندارند و زیستگاه‌های حیات وحش داخل منطقه کوه سفید نیز جدا از هم هستند، احتمال شیوع این بیماری به سایر حیات وحش منطقه شکار ممنوع کوه سفید و سایر مناطق چهارگانه استان تهران بسیار کم است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در پایان گفت: تنها منطقه ای که با منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند در ازتباط نزدیک است، یک منطقه‌ از پارک ملی خجیر و سرخه حصار است. در این منطقه هم هیچ موردی مبنی بر بروز علائم بیماری در میان حیوانات مشاهده نشده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان