• صفحه اصلی
  • >
  • مسافرت
  • >
  • مسجد مدرن سانجاکلار ترکیه – بنایی بدون گنبد و مناره در استانبول

مسجد مدرن سانجاکلار ترکیه – بنایی بدون گنبد و مناره در استانبول

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۶

مسجدی مدرن در ترکیه

مسجد مدرن سانجاکلار ترکیه، بنایی بدون گنبد و مناره در استانبول است. این مسجد بی نظیر از منظر مورخان معماری، با ظاهر و فضایی متفاوت، با آنچه در مورد یک‌ مسجد وجود دارد. مسجد سانجاکلار در محله بوبوک چکمه جه استانبول قرار دارد در مسابقات معماری جهان توانسته است مقام اول را به خود اختصاص دهد.

این مسجد نمونه ای متفاوت و جالب از مسجدهای مدرن امروزی است که در سال ٢٠١٢ توسط گروه معماری امره آرولات در مساحت ٧٠٠ متر مربع و در میان دشتی وسیع و بزرگ طراحی و ساخته شده است.

طرح معماری مسجد سانجاکلر

مسجد مدرن سانجاکلار ترکیه

معماران مسجد سانجاکلر، طرح معماری این مسجد را از غار حراء، نخستین مکان نزول وحی برای پیامبر اسلام، گرفته اند. برخی در وصف  این مسجد چنین نوشته اند:«اغلب ما به دیدن گنبد و مناره در طراحی مساجد عادت داریم که به صورت بنایی با شکوه و برجسته در گوشه و کنار شهرهای بزرگ و کوچک مشاهده میکنیم.

در داخل مساجد نیز لوسترهای بزرگ و تزیینات و دکوراسیون مذهبی، نزدیک ترین تصویر به خاطراتی است که از مساجد داریم، ولی نکته ای که مسجد «سانجاکلار» را متمایز می کند روند مدرن و غیر کلیشه ای و غیر مرسومی است که در طراحی و ساخت این بنای مدرن، طی شده است.

طراحی فضای داخلی مسجد در سطحی پایین تر از زمین و در میان توپوگرافی، طراحی ساده و مسطح، استفاده از سیمان و سنگ و ترکیب ساده متریال، تزیینات حداقلی و نوربردازی موضعی و … نکاتی است که منجر به شکل گیری فضای مذهبی مدرن و امروزی شده است و محیطی را فراهم کرده است تا انسان با فاصله گرفتن از هرج و مرج زندگی روزمره، به فضایی دنج و آرام در دل زمین برود و به علایق مذهبی خود بپردازد.»

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان