طلاق و علل و عوامل آن

  • توسط حسینی رضایی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۵

طلاق در جوامع امروزین

روند تاريخي این پديده نشانگر آنست كه هر چه از نظام زمينداري به جامعه صنعتي و سرمايه داري نزديك‌تر مي شويم امكان و فراوني طلاق افزايش مي يابد. محو تدريجي و بعضاً ناگهاني نهادهاي خاص جامعه فئودال خانوده پدر سالار نيز شرايطي كه نگاهداري اركان سنتي بوده است، و در كنار آن رشد تضادها و تقابلهاي روز افزون اجتماعي باعث فروريختن سنت هاي كهن، جايگزيني ارزش هاي اخلاقي در اجتماعي تازه مي‌گردد و مفاهيم سنتي كهن، زندگي خصوصي و خانوادگي را متحول كرده و به مبارزه مي‌خواند. هم چنين با گذار جوامع غربي به حالت صنعتي و سرمايه‌داري كنوني نقش‌هايي كه به صورت محوله به زن و مرد در خانواده داده مي‌شده است تغييرات چشمگيري داشته است.

طلاق در آمریکا

در آمريكا در سال ۱۹۵۶ از بين ۱۰۰۰ ازدواج ۲۵۹ طلاق به چشم مي خورد . از تحقيقي ديگر در مورد كشور فوق الذكر چنين بر مي‌آيد كه از تمامي ازدواج هاي منعقد شده در ايالت آيوا در خلال سالهاي ۱۹۵۳تا ۱۹۵۹،۹۵% در سال اول، ۹۲% در خلال چهار سال اول و حدود ۸% در خلال ۷سال نخست ازدواج باقي مانده‌اند. و بدينسان با نتيجه‌گيري از آمار طلاق در آمريكا ريچارد اودري نويسنده معروف كتاب «زمينه اجتماعي ازدواج »چنين مي‌نويسد: با كاربرد شيوه‌هاي گوناگون در شناخت روابط خانوادگي ملاحظه مي‌شود كه در حال حاضر حدود ۲۰تا ۲۵ درصد ازدواجهايي كه براي اولين بار منعقد مي‌شود به طلاق، ترك یا انحلال خانواده منتهي مي‌شوند

طلاق در ایران و دیگر کشورها

طلاق شیوه ای نهادی شده درراه پایان دادن به پیوند زناشوئی است . راه های دیگری نیز غیراز این وجود دارند: نظیر ترک یکی از زوجین توسط دیگری یا جدائی توافق شده توسط زوجین .اما تفاوت طلاق با دوشیوه دیگر دراین است که رسمیت دارد ، توسط مقامات دولتی موردکنترل قرارمی گیرد ، امکان ازدواج مجدد را فراهم می سازد و پیش بینی های لازم (نظیرحضانت فرزندان ) درآن صورت پذیراست.به بیان بهتر می توان گفت ، طلاق قطع رابطه ای اجتماعی ( بین دونفرو از خلال آن دو گروه اجتماعی ) است ، با نظارت مقامات ذی صلاح ( به عنوان نمایندگان جامعه ) و با تحقق تمهیدات لازم .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان