عدد فی در مغز انسان – نسبت طلایی مغز انسان مشخص شد

  • توسط نقشبندی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۲۲

عدد فی در مغز انسان

عدد فی که در جهان ریاضی به عدد زیبایی مشهور است و مقدار آن ۱٫۶۱۸ می باشد، در جدید ترین بررسی های انجام شده توسط دانشمندان بر روی مغز انسان، در نسبتی که آن را نسبت طلایی نامیدند، کشف شد.

عدد فی مغز یا همان نسبت طلایی مغز انسان در تحقیق انجام شده توسط دانشمندان رشته عصب شناسی دانشگاه هاپکینز مطرح شده است و آقایان پیندریک و تامارگو با اعلام این ادعا از احتمال پیچیدگی بسیار مغز خبر دادند.

این دانشمندان با بررسی تعداد صد جمجمه انسان بالغ و مقایسه آن با هفتاد جمجمه که متشکل از ۶ گونه از پستانداران، گزارش دادند که مغز بشر کنونی در طول قرن ها تکامل، به یک هماهنگی کامل میان ساختار و عملکرد آن رسده است.

بررسی اصلی این محققین، بر روی خطی با نام ناسیونیاک آرک می باشد که یک نقطه‌ در استخوان‌ بینی انسان را به یک بخش در پشت کله انسان، به نام اینیون، متصل می کند. محققین همچنین فاصله استخوان بینی تا محل جلوی سر با نام برگما که ناحیه پیوند استخوان پیشانی سر و ۲ استخوان آهیانه سر می باشد و فاصله برگما تا اینیون را هم اندازه گیری نموده اند.

رابطه عدد فی در مغز انسان

بنا به اعلام این دانشمندان، در صورتی که طول برگما تا اینیون بر طول استخوان بینی تا برگما تقسیم شود و پس از آن طول ناسیونیاک آرک بر فاصله برگما تا اینیون تقسیم شود، دو رقم بدست‌ می آید که، نسبت طلایی ۱٫۶ را نمایان می کند.

عکس زیر توضیحات دانشمندان برای ادعای یافته خود می باشد.

نسبت طلایی مغز

نسبت طلایی مغز

عدد فی، قطعا یک عدد منحصر به فرد می باشد. دو رقم را در نظر بگیرید که یک رقم بزرگ (z) و آن یکی که کوچک‌است (n) می باشد. اگر تناسب جمع این دو رقم به رقم بزرگتر، یعنی z+n/z با نسبت z/n برابر باشد، در این حالت می توان با دو رقم z و n به عدد فی دست یافت.

در قرن شانزدهم میلادی، دانشمند ریاضیدان لوکا پاسیولی به اهمیت عدد فی پی برد. وی زمانی که این عدد را در ارتباط با شکل های هندسی استفاده کرد، یافت که اشکال هندسی با نسبت فی، خارق العاده می شوند. نقاش مشهور داوینچی نیز از عدد فی در  خلق شاهکارهای خود استفاده نموده است.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان