عطارد میهمان خورشید است – آخرین رویداد نادر در قرن ۲۱

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۰
عبور عطارد از مقابل خورشید

عطارد میهمان خورشید است!

عطارد که در طول قرن سیزده بار از مقابل خورشید می گذرد، امروز در آخرین رویداد نادر قرن میهمان خورشید است. نادر بودن عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید به این دلیل است که از منظر زمین فقط عبور دو سیاره عطارد و زهره امکان‌پذیر می باشد.

گذر عطارد از مقابل خورشید به مراحل خورشید گرفتگی حلقوی بسیار شباهت دارد؛ عبور با با تماس اول شروع شده و پس از حدودا شش ساعت با تماس دوم خاتمه می یابد.

منظور از تماس اول زمانیست که قرص سیاره دقیقا مماس با قرص خورشید می باشد و تماس دوم به حالتی که قرص سیاره از داخل بر قرص خورشید مماس باشد اطلاق می شود.

رویداد گذر عطارد از مقابل خورشید تنها با استفاده از تلسکوپ قابل رویت است. این اتفاق نادر از حوالی ساعت چهار بعد ازظهر در سراسر ایران آغاز شده و همزمان با غروب آفتاب خاتمه می یابد.عبور عطارد از مقابل خورشید

برای مشاهده آخرین گذر عطارد از تجهیزات مخصوص استفاده کنید.

سیاره تیر اخرین بار سال ۲۰۱۲ از مقابل خورشید عبور کرده بود و پس از امروز تا سال ۲۱۲۶ میلادی دیگر شاهد این اتفاق نخواهیم بود. بنا به توصیه کارشناسان حوزه نجوم، برای مشاهده این پدیده باید به تجهیزات مخصوص مسلح بود.

مشاهده این پدیده با استفاده از جشم غیر مسلح و یا دوربین غیرقابل مشاهده است و باید حتما از تلسکوپ هایی که بخش اپتیکشان قوی می باشد استفاده کرد.

همچنین بنا به گفته کارشناسان استفاده از پوشش های مرسوم همچون نوار رادیولوژی بر روی تلسکوپ ها جهت کاهش خطرات نگاه کردن به خورشید کاملا بی فایده بوده و ممکن است به چشمان فرد بیننده آسیب رساند.

جهت مشاهده این پدیده، تلسکوپ مورد استفاده باید حتما دارای پوشش های استاندارد مخصوص مشاهده خورشید باشد. نکته مهم برای علاقه مندان اینکه در مناطق غربی زمین می توان مراحل بیشتری از این عبور را مشاهده نمود به خصوص در آمریکای جنوبی که به صورت کامل قابل رویت است.

جهت مشاهده سایر اخبار علمی کلیک کنید.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان