علائم فنوتیپی خروس های بالغ

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶
علائم فنوتیپی خروس

علائم فنوتیپی خروس های بالغ

علائم فنوتیپی خروس های بالغ در داخل گله, خروس ­ها را به چند دسته تقسیم می کنند: خروس ­های تیپ آ, خروس های تیپ بی, خروس های تیپ سی. علائمی که به صورت ظاهری نشان دهنده کیفیت خروس می­ باشد عبارتند از: چشمان براق, قرمز بودن دور چشم, داشتن پاهای سالم و شینگ بلند منقار طوطی و پر هلیکوپتری نباشد سینه ها به شکل وی باشند نه به شکل یو که نشان از چاقی مفرد بوده و همچنین نباید خیلی لاغر باشد. چرا که تحقیقات نشان داده که اندازه بیضه­ ها در این دو حالت کوچک تر بوده و خروس ها فعالیت کمتری داشته اند.

خروس تیپ آ

به خروسی گفته می­ شود که از شرایط وزنی خوبی برخوردار بوده و وزن آنها به استانداردهای نژادی نزدیک بوده از صورت قرمز و تاج و ریش قرمز سینه مناسب و پاهای کشیده و سالم برخوردار بوده و همچنین مقعد صورتی و مرطوب داشته که نشان از فعال بودن خروس می­ باشد.

خروس تیپ بی

به خروس های اطلاق می­شود که در قیاس با خروس­ های تیپ آ از شرایط ضعیف تری برخوردار هستند یعنی شرایط وزنی آنها کمی سبکتر و سنگینتر از وزن استاندارد می­باشد و از سینه لاغرتر و یا چاق­تر به شکل­ های وی بسته و یو می ­باشند. پاها کشیدگی کمتری دارد و از نظر قد کوتاه­تر می­ باشند و در نهایت رطوبت و رنگ مقعد آنها کمتر از خروس های تیپ آ می­باشد.

خروس تیپ سی

در دوران تولید مشکلات مدیریتی اهم از بستر نا مناسب،تهویه نامناسب، تغذیه نامناسب، دمای نامطلوب و بیماری ها می­ تواند تعدادی از خروس­ ها را از چرخه تولید حذف نماید که به این دسته از خروس ها که در قیاس با دسته آ و بی ضعیف ­ترو کم فعال می شوند تیپ سی نام گذاری شده­ اند. ­

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان