عمران خان در ریاض – میانجی‌گری نخست وزیر پاکستان بین ایران و عربستان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۲۳

عمران خان در ریاض

عمران خان، نخست وزیر پاکستان طبق گزارش‌های اخیر برای ششمین بار وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی می‌شود. طبق گزارش روز گذشته یک روزنامه پاکستانی، عمران خان، درراستای میانجیگری بین ایران و عربستان امروز برای یک سفر یک روزه عازم ریاض خواهد شد. در واقع طبق گزارش‌های رسیده سفر عمران خان بخشی از تلاش‌های پاکستان برای میانجی‌گری بین ریاض و تهران ارزیابی شده است. شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان همراه با رئیس سرویس اطلاعات داخلی پاکستان دو روز گذشته برای ایجاد زمینه سفر عمران خان راهی عربستان شدند.

به گزارش برخی رسانه‌ها، ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش این کشور که روزهای ۲۷ و ۲۸ آبانماه امسال برای دومین عازم به جمهوری اسلامی ایران شده بود زمینه سفر امروز عمران خان به ریاض را فراهم کرده به طوری که اسلام آباد با دریافت آخرین مواضع تهران در قبال تحولات منطقه ای، قرار است آن را در سطح عالی به مقامات ریاض انتقال دهد.

آینده مانورهای دیپلماتیک پاکستان در روابط ایران و عربستان

این سفر بخشی از سیاست عمران خان برای کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه بود و امروز نخست وزیر پاکستان در راستای میانجیگری در منطقه، امروز عازم ریاض شد.سفرهای زیاد مقامات نظامی و غیرنظامی پاکستان به عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران ممکن است نشانی از برخی گشایش‌های حاصل‌شده در نتیجه مانورهای دیپلماتیک آغاز شده توسط اسلام‌آباد باشد. از اردیبهشت‌ماه سال جاری  این سفر چهارم نخست‌وزیر پاکستان به ریاض است. وی در ماه اکتبر، بعد از دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به ایران سفر کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان