عوامل رفتار نابهنجار در ورزشگاهها

  • توسط حق زاد
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷

عامل محيط ورزشگاه

در این مطالعه به بررسی عوامل رفتار نابهنجار در ورزشگاهها پرداخته ایم . با توجه به اينكه جمعيت تماشاگران اغلب جوانان مي باشند و جوانان به دنبال فضاهاي مناسب و داراي امكانات بالاو راحت در ورزشگاهها مي باشند ، لذا تأثير بسيار زياد محيط ورزشگاه بر بروز رفتارهاي نابهنجار تماشاگران يا به عبارتي رضايت از امكانات و تسهيلات برتمايل به خشونت و پرخاشگري طرفداران فوتبال در ورزشگاه‏ها مشهود است. اگر اقدامات مناسبي براي فراهم ساختن تسهيلات و امكانات فيزيكي و خدماتي براي تماشاگران و طرفداران فوتبال انجام نگيردموجب بروز رفتارهاي نابهنجار در تماشاگران مي شود.

محور اين اقدامات بايد معطوف به ايجاد امكانات مناسب براي دسترسي طرفداران به تسهيلات گوناگوني مانند سرويس‏هاي بهداشتي، محل‏هاي غذاخوري، مكان‏هاي نشيمن، بليط مسابقات ، دسترسي به وسايل اياب و ذهاب وايمني در ورزشگاه ها است وگرنه به بروز رفتارهاي نابهنجار در ورزشگاهها از طرف تماشاگران دامن خواهد زد.

عامل نحوه داوري

تماشاگران در مسابقه  فوتبال قضاوت عادلانه داور را باحساسيت دنبال مي كنند واگر بي عدالتي ببينند برآشفته شده واكنش نشان مي دهند.اما بي عدالتي در قضاوت داور مي تواند به عمد يا از روي خطا باشد.

در واقع داوري هميشه مورد توجه ورزش دوستان وخبرهاي آن در صفحات اول روزنامه ها ومجلات ورزشي است.به عبارت ديگر داوري هميشه درچشم است وجزء خبرهاي داغ ورزشي. گاه ممكن است يك داور با دميدن در سوت خود  واعلام يك پنالتي نادرست باعث شود نتيجه بازي كاملا تغيير كند وتيمي به ناحق بازي برده را با شكست تعويض نمايدو يا با دادن كارتهاي قرمز بي دليل جو ورزشگاه را برهم ريخته.پس از آن در يك چشم به هم زدن  وبا اعتراض بازيكنان تيم ها ، جنگ وجدال ميان دو تيم در گرفته  وبا دخالت تني چند از تماشاگران ، به يك باره جو آرام ورزشگاه به صحنه اي پر آشوب مانند ميدان جنگ تبديل شود.

 

عامل رسانه هاي ورزشي

تحليل‌ محتواي مطبوعات ورزشي، به ويژه مطبوعات ورزشي طرفدار تيم ها ‌حاكي از اين ‌است‌ كه مطبوعات تلاش جدي و مفيدي براي آموزش رفتارهاي مناسب در محيط ورزشگاه انجام نمي‏دهند بلكه به بروز رفتارهاي نابهنجار در تماشاگران نيز كمك مي كند .

بررسي محتواي مطالب روزنامه‏هاي ورزشي طرفدار تيم ها نشان مي‏دهد كه به موازات نزديك شدن به زمان برگزاري بازيهاي حساس تيم ها، حجم مطالب مربوط به تيم و بازيكنان افزايش مي‏يابد و در آستانه‏ي برگزاري ديدار دو تيم به حدود ۷۰ درصد از كل حجم مطالب روزنامه‏ها مي‏رسد. دسته‏بندي اين مطالب سه مقوله‏ي كلي ذيل را نشان مي دهد.

۱-اتكا و استناد به ادبيّات نظامي و خشونت‏آميز از طريق كاربرد واژه‏ها و جملاتي مانند جنگ آبي و قرمز؛ خط آتش استقلال پيروزي را مي‏كوبد؛ زلزله‏ي پرسپوليس در آزادي؛ آسمان استقلال سياه شد؛ استقلال وقتشه پرسپوليس له بشه؛ يك دوئل ديگر و….

۲-ارائه‏ي مطالبي كه از نظر ارزش خبري و تحليلي در سطح پائيني قرار دارند. پرسپوليسي‏هاي آخر مرام؛ كار پرسپوليس ساخته است؛ بايد كاري كرد تا پرسپوليسي‏ها ماست‏ها را كيسه كنند؛ عابدزاده براي پورحيدي تره هم خرد نكرد، و واژه‏هائي مانند آن، ازجمله مفاهيم و اصطلاحات به كار رفته در روزنامه‏هاي طرفدار تيم ها بوده است.

۳-توهين و تحقير رقيب كه معمولاً به صورت ايجاد دو‏گانه‏هايي مطلق مبتني برخوب و بد، زشت و زيبا، قدرت و ضعف و در نهايت خير و شر تجلي مي‏يابد و با مرزبندي بين ”خود“ و ”ديگري“ شكل مي‏گيرد.

 

 عامل زمان برگزاري مسابقه

با توجه به تأثير زمان برگزاري مسابقه يا به عبارتي برگزاري مسابقه در روزهاي نامناسب از لحاظ آب وهوايي و روشنايي كم ويا روزهاي غير تعطيل برتمايل به خشونت و پرخاشگري طرفداران فوتبال در ورزشگاه‏ها اگر اقدامات در اين زمينه براي تماشاگران و طرفداران فوتبال انجام نگيرد موجب بروز رفتارهاي نابهنجار در تماشاگران مي شود.

محور اين اقدامات بايد معطوف به برگزاري مسابقه در روزهاي تعطيل و مناسب از لحاظ آب و هوايي بوده وگرنه به بروز رفتارهاي نابهنجار در ورزشگاهها از طرف تماشاگران دامن خواهد زد چونكه برگزاري مسابقه در روزهاي غير تعطيل باعث شده كه تماشاگران شاغل ويا دانشجو با دشواري به جهت گرفتن مرخصي به ورزشگاهها مراجعه كنند ويا در روزهايي كه هوا خيلي سرد مي باشد به دليل اينكه امكانات گرمايشي در ورزشگاه هاي روز باز وجود ندارد باعث ايجاد شرايط دشوار براي حضور در استاديوم شده ويا بلعكس در روزهاي خيلي گرم نبود امكانات سرمايشي در ورزشگاههاي رو باز ويا در دسترس نبودن آب خنك ويا سايه بان در ورزشگاهها باعث بروز رفتار نابهنجار از سوي تماشاگران مي شود پس زمان مسابقه بايد از هر لحاظ مناسب با ايده تماشاگران باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان