عوامل موثر بر مزیت رقابتی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۶

عوامل موثر بر مزیت رقابتی

عوامل موثر بر مزیت رقابتی شامل :

۱-قابلیت های محیطی

واقعیت این است که امروزه رقابت در گسترده جهانی صورت می گیرد و جهانی شدن نیز به صورت روز افزون ، دیوارهای حمایتی کشورها از صنایع ملی را یکی پس از دیگری فرو می ریزد. در چنین فضایی ، کشورها و شرکت هایی قادر به بهره برداری از فرصت های بازار جهانی خواهند بود که توانایی خلق و توسعه مزیت رقابتی را داشته باشند. بدیهی است که در چنین شرایطی ، فضای جهانی به عنوان سیستم اصلی حاکم و فضای ملی کشورها به عنوان سیستم فرعی تلقی می شود. توانایی سیستم های فرعی و زیر مجموعه های آن (صنایع و شرکت های کشورها) در تعامل مثبت با اقتصاد جهانی، تا حد زیادی با قابلیت های فضای ملی هر کشور ارتباط مستقیم دارد. به عنوان مثال ، فضای ملی انگیزشی و رقابتی ژاپن یکی از علل اصلی موفقیت شرکت های ژاپنی در عرصه رقابت جهانی است.

۲-قابلیت های سازمانی

نگرش های مبتنی بر سازمان صنعتی که به نگرش های محیطی مزیت رقابتی معروفند دارای محدودیت هایی بوده. در یک دهه اخیر انتقاداتی به آنها وارد شده است. در این راستا ، تلاش های زیادی برای رفع خلأهای نظری موجود در رابطه با مزیت رقابتی صورت گرفته که عمدتاً بر نقش منابع و قابلیت های درونی سازمان در کسب و توسعه مزیت رقابتی تأکید دارند

۳-قابلیت های شبکه ای و ارتباطی

عصر اطلاعات و ارتباطات، الگوهای سنتی رقابت را با چالش های اساسی رو به رو کرده ، به نحوی که روابط مبتنی بر رفتارهای رقابتی خصومت آمیز و استعمارگرایانه به صورت روزافزون جای خود را به روابط بلند مدت مبتنی بر اعتماد ، اشکال مختلف مشارکت ، شبکه های بین سازمانی و همکاری بلند مدت می دهند. به نحوی که مدل رقابت شبکه ای با استفاده از تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی بین سازمانی به سرعت جایگزین مدل رقابت انفرادی یک سازمان با مجموعه ای از سازمان های رقیب می شود. از نمونه شبکه های بین سازمانی می توان به شبکه های عرضه ، بازاریابی ، نوآوری ، توسعه محصول و سایر شبکه های رقابتی مختلف اشاره کرد که سازمان ها برای ایجاد استاندارد صنعت و رقابت مؤثر در قبال سایر شبکه ها یا در قبال بازیگر مسلط صنعت ایجاد می کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان