غلامرضاحیدری – تصویب دو لایحه «اف‌ای‌تی‌اف» در مجمع تشخیص مصلحت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۰۴

توئیت غلامرضاحیدری

غلامرضاحیدری، نماینده ادوار مجلس تصویری از نامه مرتبط با لایحه ««اف‌ای‌تی‌اف» را توییتر منتشر کرده است. غلامرضاحیدری در توئیت خود ضمن انتشار عکس به توضیح مختصری پرداخته است.  در این نامه درخواست تعدادی از نمایند مجلس شورای اسلامی از رهبری مطرح شده است که خواسته‌اند تا زمینه تصویب دو لایحه مربوط به ««اف‌ای‌تی‌اف» را در مجمع تشخیص مصلحت فراهم کند. در این نامه آمده است: «با عنایت به تصویب لوایح ««اف‌ای‌تی‌اف» در دو مرحله در مجلس شورای اسلامی به اتفاق آراء بیم آن می رود با عدم تصویب آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام در آینده نزدیک کشور از این نظر در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» قرار گیرد».

منظور از لوایح FATF، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (سی‌اف‌تی) است که بعد از تصویب در دولت و مجلس چند وقتی است که به  صحنه کشمکش موافقان و مخالفان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بدل شده است.

شاخص‌ترین اشخاص مخالف لوایح FATF

در حالی‌ که پرویز داوودی، سعید جلیلی و سردار احمد وحید که به ترتیب معاون اول، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر دفاع در دولت محمود احمدی‌نژاد بوده‌اند، شاخص‌ترین چهره‌های مخالف لوایح FATF در مجمع تشخصی مصلحت نظام هستند.

استدلال مخالفان FATF

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا در گفت و گوی خبری خود با تاکید بر اینکه تصویب اف ای تی اف نیاز به بحث کارشناسی و بسیار مفصلی دارد، گفت: به این سادگی نخواهد بود که چنین قانونی تصویب شود، اگر شرایط کشور عادی بود و تحریمی نیز وجود نداشت، می‌توانستیم به این دلیل که مبادلات مالی و تجاری کشور تسهیل می‌شد، اف ای تی اف را قبول کنیم، اما الان که چنین چیزی وجود ندارد و به غیر از آمریکا، اروپا نیز ما را تحریم بانکی کرده، نمی‌توان به همین راحتی این معاهده را پذیرفت.

وی در ادامه گفت و گوی خویش افزود: این استدلال مخالفان اف ای تی اف است، از سوی دیگر آن‌ها می‌گویند نمی‌توان که هر چیزی که غربی‌ها می‌گویند ما قبول کنیم، اما آن‌ها هیج امتیازی به ما ندهند، همان اتفاقی که در برجام نیز ر خ داد و علیرغم اینکه ما به تمامی تعهدات خود عمل کردیم طی چند سال گذشته، اما طرف مقابل تنها در حد حرف به وعده‌های خود پایبند بوده، بنابراین در این فقره باید تمام جوانب امر را در نظر گرفت و بعد از آن تصمیم گیری کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان