• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • فتح الاسلام – بروز فاجعه انسانی برای بیش از چهل هزار آواره فلسطینی

فتح الاسلام – بروز فاجعه انسانی برای بیش از چهل هزار آواره فلسطینی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۲۷

گروه سلفی فتح الاسلام

گروه سلفی فتح الاسلام  درنوامبر ۲۰۰۶  در لبنان تأسیس گردید. نخست درگیری در میان اهل سنت لبنان با فتح‌الاسلام است. این گروه از سوی رئیس ارتش لبنان به ارتباط با القاعده متهم  گردید تحولات لبنان همواره این ترس را در پی داشته که مبادا افراطیون مذهبی، لبنان را همانند دیگر کشورهای ورشکسته به عنوان سکوی پرش خود انتخاب نمایند. جنگ‌های غرب در عراق و افغانستان خود از فاکتورهای مهم در شکل‌گیری بحث بین اسلام‌گرایان در داخل لبنان و حرکت آنها به سوی ناآرامی‌های سیاسی داخلی بوده است.

شاکر العبسی، رهبر فتح الاسلام

وقتی از یکی از شیوخ برجسته سلفی که ارتباط مستقیمی با رهبر فتح الاسلام داشت درباره ماهیت این گروه سوال شد، وی جواب داد: «گروهی متشکل از مردان جوان که در طول جنگ ژوئیه با اسرائیل وارد لبنان شدند تا در جبهه جدیدی، جنگ خود را علیه آمریکا و اسرائیل ادامه دهند». شاکر العبسی (رهبر اگروه سلفی) که به جرم قاچاق اسلحه در سوریه در زندان بود و پس از آزادی به لبنان رفته و به آموزش نظامی گروه فتح الانتفاضه می‌پرداخت، در نهایت با اشغال دفاتر آن در نهرالبارد در نوامبر ۲۰۰۶ گروه سلفی فتح الاسلام را تأسیس کرد.

درگیری ارتش لبنان با فتح الاسلام

درگیری ارتش لبنان با این گروه که به نابودی آن و بروز فاجعه انسانی برای بیش از چهل هزار آواره فلسطینی انجامید برای بسیاری به خصوص سلفی‌ها غیرمنتظره بود. این گروه  متهم به ترور سربازان لبنانی، غیرنظامیان و انفجار دو اتوبوس در منطقه عین علق بوده است. درباره شمار اعضای این گروه اطلاعات متناقضی ارائه شده و گفته می‌شود پیش از درگیری نهرالبارد ۴۰۰ عضو آموزش دیده داشته است.

ارتباط فتح الاسلام و القاعده در عراق

العبسی رهبر گروه سلفی که در سال ۲۰۰۸ کشته شد ، اگرچه ادعا می‌کرد که سازمانش با القاعده ارتباطی نداشته است، اما گزارشاتی وجود دارد که نشان می‌دهد بین این گروه سلفی و القاعده در عراق تماسهایی برقرار شده بود. گفته می‌شود که این گروه در عضوگیری دقیقاً از الگوهای القاعده استفاده کرده و افراد متعددی با ملیت‌های عربی مختلف در کادر آن حضور داشته‌اند. بنا به برخی گزارشات منتشر شده، بخش عمده منابع مالی این گروه سلفی ازسوی سازمان‌های خیریه سعودی یا اتباع سعودی تأمین شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان