فرهنگ كار و كارآفريني

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۲۹

فرهنگ كار و كارآفريني

فرهنگ در هر جامعه تأثير به­ سزايي در توسعه كارآفريني دارد. از آنجايي كه فرهنگ به مفهوم مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه از جامعه خویش فرامی‌گیرد،

بيان گرديده، كارآفرينان به عنوان بخشي از جامعه پيراموني، از مجموعه ارزش­ ها، نگرش­ ها، هنجارها و رفتارهاي متمايزي برخوردارند كه مي­توان آن را خرده فرهنگ كارآفريني اطلاق نمود.

ساختار و عملكرد اين خرده فرهنگ و عناصر دروني آن در سطوح مختلف فردي و اجتماعي در ارتباط آن با فرهنگ مسلط بر جامعه شكل مي­گيرد. به عبارت ساده­تر فرهنگ‌ كار و كارآفريني بخشي از فرهنگ حاكم بر جامعه بوده و بر پايه­ ي آن بنا مي­شود.

در واقع هرچه ارزش ­ها و عقايد موجود در جامعه افراد جامعه را به كار و توليد مداوم فكر و انديشه خلاق،‌ يادگيري و كسب دانش سوق دهد، در آن جامعه فرهنگي كارآفريني اشاعه يافته و درون افراد دروني و نهادينه مي­شود.

فرهنگ کار آفرين، فرهنگ کارآفرين­ زا و کارآفرين پرور است. و مي­توان گفت جامعه کارآفرين، جامعه ­اي است که از فرهنگ کارآفريني برخوردار بوده و درنتيجه افراد کارآفرين را پرورش مي­دهد. فرد کارآفرين با جامعه­ ي کارآفرين داراي رابطه­ي متقابل است.

جامعه کارآفرين با داشتن فرهنگ کارآفرين موجب پرورش افراد کارآفرين مي­شود.  هم­چنين از طرف ديگر افراد کارآفرين با اقدامات خلاق و کارآفرينانه خود باعث ارتقاء فرهنگ کارآفريني و سوق­دادن جامعه به سمت جامعه کارآفرين مي­گردد.

کارآفرینی کشاورزی

كارآفرينان كشاورزي مي‌توانند با شناخت درست از فرصت‌ها و بهره‌گيري از سرمايه‌هاي راكد، امكاناتي را فراهم آورند .

و با سازمان‌دهي و مديريت منابع، ايده‌هاي خود را عملي سازند و در اين حركت و فرآيند، نه­ تنها خود بي­كار نمي‌مانند بلكه در بخش غيردولتي و بدون اتكاء به دولت، براي تعداد ديگري نيز شغل مي‌آفرينند.

كارآفرينان بخش كشاورزي با بهره‌گيري از نيرويي كه در خود براي حل خلاقانة مسائل، مخاطره‌پذيري، تحمل مشكلات، و نكاتي از اين دست سراغ دارند. مي‌توانند به‌ زيركي و ظرافت و با سرعت هرچه تمام‌تر، تهديدات و تنگناهاي محيطي را تبديل به فرصت كنند و در شرايطي سخت و پيچيده مانند توسعة پرشتاب فناوري، جهاني شدن و اقتصاد چندمليتي، به كشف و بهره‌برداري فرصت‌هايي جديد بپردازند. كه نفع خود آن­ها و سرانجام نيز رفع تنگناهاي جامعة روستايي را در پي خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان