فریدون درخشانی (کوچر بیرکار) به عنوان اندیشمند برتر سال انتخاب شد.

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۴

فریدون درخشانی بار دیگر افتخار آفرید

فریدون درخشانی دانشمند ایرانی بار دیگر به افتخارات خود افزود. این دانشمند که پس از خروج از ایران نام خود را به کوچر بیرکار تغییر داده توانست به عنوان برترین دانشمند سال از سوی مجله پراسپکت انتخاب شود.

فریدون درخشانی که استاد ریاضی دانشگاه کمبریج انگلستان است از میان پنجاه نامزد دریافت این عنوان به این مهم نایل آمد. این عنوان با رای بیش از ۱۰ هزار نفر به دست آمده است.

فریدون درخشانی (کوچر بیرکار) در سال ۲۰۰۰ و پس از آن که توانست جایزه سوم خود در المپیاد دانشجویی را دریافت نماید اقدام به پناهندگی سیاسی در انگلستان نمود. وی پس از پناهندگی مشغول به تحصیل شد و توانست پس از مدت کوتاهی لقب آینده دار ترین دانشجوی دکتری را به خود اختصاص دهد.

افتخارات درخشانی

علاوه بر پژوهشگر برتر سال وی توانسته تاکنون جوایز مهمی به دست آورد که بزرگترین افتخارش جایزه فیلدز می باشد که در سال ۲۰۱۸ توانسته دریافت کند. جایزه فیلدز مهمترین جایزه ریاضیات می باشد که بسیاری آن را نوبل ریاضیات می نامند.

درخشانی دومین ایرانی می باشد که موفق به کسب این جایزه شده است. پیش از این مرحوم دکتر مریم میرزاخانی موفق شده بود به عنوان اولین زن در جهان و اولین ایرانی جایزه فیلدز را از آن خود کند.

درخشانی همچنین در سال ۲۰۱۰ توانسته بود جایزه لورهولم و جایزه بنیاد ریاضی پاریس و در سال ۲۰۱۶ جایزه مور و در سال ۲۰۱۹ دکتری افتخاری دانشگاه صلاح‌الدین را کسب نماید.

حال با این سوال مواجه میشویم که آیا این مغزهای این سرزمین نیستند که از ایران فرار می کنند؟ و مسئولین کشور فکری به حال این معضل بزرگ نخواهند کرد؟ با کمی تامل در این سخن پیامبر اسلام که اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین فارس به آن دست خواهند یافت میتوان نتیجه گرفت منظور پیامبر (ص) دانشمندان پارسی خارج از ایران می باشد.

اندیشمند

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان