تلگرام – تلگرام در چند قدمی رفع فیلتر؟

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۷

آیا تلگرام به‌زودی رفع فیلتر می‌شود؟

تلگرام در روزهای اخیر پروژه بلاک‌ چین را کنار گذاشته‌است. از دید کارشناسان یکی از موانع رفع فیلتر تلگرام، بلاک چین و آسیب‌های آن برای اقتصاد کشور بود در زمان فعلی این مانع از سر راه برداشته‌شده‌است. از دیگر دلایل فیلترینگ تلگرام، مسائل امنیتی و انتشار محتوای غیراخلافی بود که بعضی آمارها نشان می‌دهند با رونق فیلترشکن‌ها دسترسی به این محتواها ساده‌تر شده‌است. بیژن قاسم‌زاده بازپرسی که حکم فیلتر تلگرام را داده‌بود نیز در جریان «پاک‌سازی» قوه قضاییه بازداشت شد. اکنون تمام گمانه‌ها به این سو می‌رود که آیا تلگرام به‌زودی رفع فیلتر می‌شود؟

اعمال فیلترینگ برروی تلگرام

چند ماه قبل نیز مرکز ملی فضای مجازی  حبر رفع فیلتر تلگرام اعلام کرد خ بود: «با توجه به انتشار خبری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر رفع فیلتر تلگرام با عنوان اینکه خروجی جلسات کارشناسی هفته گذشته شورای عالی فضای مجازی رفع فیلتر تلگرام بوده است، به اطلاع می‌رساند، جلسه کارشناسی شورای عالی فضای مجازی کشور درخصوص رفع فیلتر تلگرام برگزار نشده است؛ بنابراین تصمیم گیری در این خصوص در شورای عالی فضای مجازی کشور صحت نداشته است و صراحتا تکذیب می‌شود»

هر یک از شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی در برهه‌ای از زمان گرفتار اما و اگرهای برای ادامه فعالیت بودند؛ برخی از این دوره‌های فیلترینگ، در مقطعی از زمان وجود داشت و بعد رفع شد، مانند اینستاگرام که در دی‌ماه سال گذشته برای مدتی مسدود شده بود اما با گذشت مدتی رفع فیلتر شد؛ برخی دیگر هم گرفتار فیلترینگ دائمی شدند و از زمان مسدود شدن اولیه تا امروز همچنان فیلترند.

تلگرام – تلگرام در چند قدمی رفع فیلتر؟

مانند شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و توییتر. تلگرام از همان زمانی که به جمع پیام‌رسان‌های موجود از جمله وایبر و واتس‌اپ وارد شد، زمزمه‌های فیلترینگش را هم با خود آورد.

هرچند این شبکه اجتماعی با سرعت بیشتر نسبت به وایبر و قابلیت‌های متنوع‌تر نسبت به واتس‌اپ، توانست گوی رقابت را از رقبایش برباید و به ابزاری تبدیل شود که نه تنها وظیفه‌ی پیام‌رسانی را انجام می‌داد، بلکه با ایجاد کانال‌های خبری حتی به حوزه‌ی خبررسانی هم وارد شد که البته این موضوع به اعتقاد برخی کارشناسان موجبات سطحی شدن افراد و حتی پراکندن شایعات را فراهم کرد.

رشد پیام‌رسان‌های داخلی

با وجود این، تلگرام هم  بنا بر تصمیم مسوولان ذی‌ربط دی ماه سال ۱۳۹۷ به‌دلایلی که اعلام شد، تن به سرنوشت اکثریت شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مشابه خود داد و این موضوع فرصتی به پیام‌رسان‌های داخلی داد که بیش از پیش وارد عرصه شوند. اگرچه این موضوع مدت زیادی به طول نینجامید اردیبهشت‌ماه سال گذشته بار دیگر فیلتر شد، این بار با توجیه حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی.

هرچند برخی کارشناسان و تحلیلگران همان زمان هم معتقد بودند فیلترینگ تلگرام تنها راه مناسب برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی نیست، این روند تا امروز ادامه‌دار شده است و البته از طرف مسوولان قضایی همواره به رشد پیام‌رسان‌های داخلی پس از اعمال فیلترینگ برروی این شیکه اجتماعی و خروج اکثر کاربران از آن و استفاده از شبکه های داخلی توصیه شده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان