ماچوپیچو – شهری افسانه‌ای برفراز دره اروبامبا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۳۱

شهری که برای قرن‌ها در سکوتی ژرف پنهان ماند!

ماچوپیچو یکی از مشهورترین شهرهای جهان است. ماچوپیچو اگرچه در پرو شهری شناخته شده است، تا زمان کشف مجدد آن در سال ۱۹۱۱ در دنیای بیرون  ناشناخته بود. ماچوپیچو مجدد در سال ۱۹۱۱ توسط یک مورخ اهل هاوایی به نام هیرام کشف شد آنهم برفراز دره اروبامبا (Urubamba)، جایی که برای قرن‌ها در سکوتی ژرف پنهان شده بود.این شهر باستانی همچنان در ذهن دانشمندان و محققان مثل یک علامت تعجب بزرگ و یک معمای حل نشده باقی مانده است از جایی که زوایای اسرارآمیز در آن زیاد است که حتی گفته می شود این شهر نمی توانسته یک شهر معمولی بوده باشد.

اسم ماچوپیچو در واقع از زبان محلی Quechua برگرفته شده است که به معنای کوه قدیمی است. ماچوپیچو بر فراز کوه های آند ساخته شده است و بیشتر از ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و چیزی که مشخص است این است که این شهر نمی توانسته یک جای معمولی بوده باشد.
ماچوپیچو در حقیقت برای قرن ها بر فراز دره ای به نام اوروبامبا پنهان شده بود. شاید جالب باشد بداید که شهرپنهان تمدن اینکاها از پایین  قابل رویت بود و به صورت کامل با زمین های کشاورزی و چشمه های طبیعی احاطه شده است.

معماری قبیله سرخپوستی اینکا

ماچوپیچو – شهری افسانه‌ای برفراز دره اروبامبا

این شهر باستانی ماچو پیچو در سال ۱۹۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و از همان زمان به مکانی گردشگری تبدیل شد. این شهر تقریباً در دهه ۱۴۵۰ میلادی ساخته شده و به دلیل حمله اسپانیا به جنوب آمریکا به مدت ۱۰۰ سال رها شده بود.

قسمت عمده ساختمان‌های این شهر دست‌نخورده باقی مانده و محلی برای انجام تحقیقات بیشتر درباره قبیله سرخپوستی اینکا (Inca) است. خورشید در این منطقه ۲ بار در سال مستقیماً بالای سنگ‌های این شهر قرار می‌گیرد، به صورتی که هیچ سایه‌ای روی زمین نمی‌افتد.

در این شهر بیشتر از ۲۵۰ سازه ی جدا جدا وجود دارد و چیزی که معلوم نیست این است که چطور ممکن بوده که در آن دوران با آن ابزارهای ابتدایی چنین شاهکاری خلق شود، به نظر اینکاها بسیار جلوتر از زمان خودشان بوده اند. این نشان دهنده ی تخصص عجیب اینکاها در ساخت و ساز است  جالب است بدانید که در بین این بناها، گرمابه هایی هم وجود دارد. همچنین کاملا مشخص است که اینکاها زمان زیادی را صرف دیزاین و طراحی شهرشان کرده اند چرا که ساخت چنین جایی آن هم با آن ابزار و وسایل، سال های سال طول می کشیده است.

این خرابه هایی که از ماچوپیچو در پرو هم بر جا مانده است شامل ۳۰۰۰ پله است که بسیاری از آن ها اجازه ی دسترسی به تراس ها و مناطق اطراف کوه را می دهند و محققان بر این باورند که از آن فضاها هم برای کاشت سبزیجات استفاده می شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان