قدرت بازاری اوپک

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۷
  • ۴۳ بازدید

قدرت بازاری اوپک

قدرت بازاری اوپک به منظور بررسی توانایی تاثیرگذاری این سازمان بر بازار اطلاق می‌شود. بنگاه در بازار انحصاری دارای قدرت قیمت‌گذاری می‌باشد. یکی از انواع انحصار‌ها، کارتل می‌باشد.

برای سنجش قدرت بازاری اوپک، رفتار و هماهنگی تصمیمات تولیدی اعضای اوپک مطالعه می‌شود. میان تولید کل اوپک و تولید اعضای اوپک هماهنگی در رفتار و تصمیمات تولیدی وجود دارد و نیز تولید کل اوپک تعیین‌کننده قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی نفت است.

کارتل نفتی اوپک

دو ویژگی مهم رفتار کارتلی، تاثیر بر میزان تولید و تاثیر بر قیمت است. در زمینه مقدار تولید، کارتل با هماهنگی میان اعضاء، میزان تولید را کنترل می‌کند و در زمینه اثر بر قیمت بدین صورت است که با کنترل میزان تولید، بر قیمت‌ بازار تاثیر می‌گذارد.

در بررسی عملکرد اوپک به عنوان یک کارتل نفتی   تولید اعضای اوپک، قیمت‌های جهانی نفت برنت و دُبی و وست تگزاس اینترمدیت در بازه زمانی ۱۹۹۴-۲۰۱۸ به صورت فصلی و ماهانه باید مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج بیانگر عدم وجود رابطه بلندمدت میان تولید اعضای اوپک و تولید کل اوپک بوده و نیز جهت علیت از قیمت‌های نفت به تولید اوپک است.

ارزیابی  اوپک

برخلاف شروع موفق اوپک از نظر عملی، تاريخچه بعدي اوپك حكايت از آن دارد كه شايد هواداران و برخي از اعضاي آن توقعات غيرواقع بينانه و يا هدف‌هاي متبايني داشته‌اند. از این رو اپك در برآورده ساختن بسياري از اميدهاي معماران خودش ناموفق بوده است.

اعضاي پايه گذار اپك به علاوه  كشورهايي كه پايه گذار آسه آن  بودند كه از لحاظ سياسي، اجتماعي يا اقتصادي وجوه مشترك چنداني نداشتند. اين فقدان هويت مشترك با عضويت بعدي شيلي، پرو، ويتنام و حتي روسي عميق تر شد.

  • منطقه گرايي باز

لزوم گردهم آوردن این كشورها و منافع متبايني منجر به توسعه نوعي روند آزاد سازي تجارت با دو سرعت متفاوت و نيز منطقه گرايي باز به عنوان يكي ديگر از وجه‌های خاص اوپك شد.

وجه تمايز اپك مفهوم منطقه گرايي باز بود كه به موجب آن هدف نهايي، آزادسازي غيرتبعيض آميز تجارت بود و در نتيجه نوعي از اردوگاه هاي تجاري تبعيض آميز كه موافقت نامه ي تجارت آزاد امريكاي شمالي (نفتا) و اتحاديه اروپا مصداقش بود رد می شد.

نشست هاي رهبران اوپک

نشست هاي رهبرا اوپک از ۱۹۹۳ هر ساله برگزار شده است. هيچ مجمع ديگري فرصت نشست‌هاي منظم ميان چنين گروه پراكنده اي از كشورها را كه به ويژه شامل رهبران چين و تايوان باشد فراهم نمي ساخت.

توافقنامه‌هاي تجارتی ترجيحي دوجانبه اعضای اوپک

حضور کم رنگ اپك در جريان بحران سال ۱۹۹۷ شرق آسيا بسياري را درباره ي اهميت و مطلوبيت اين سازمان به ترديد انداخت. شايد  شاخص بارز اثربخشي اپك اين باشد كه بسياري از اعضايش از جمله ايالات متحده، استراليا، ژاپن و سنگاپور، رويكرد چند جانبه اي را  كنار گذاشته و به موافقت نامه‌هاي تجارت ترجيحي دوجانبه محدودتر و تبعيض آميزتر روي آورده‌اند.

موانع همگرایی و همکاری در اوپک

ظاهراً فقدان سازو كارهاي تنفيذ تصميمات، لزوم سازش دادن منافع سياسي و اقتصادي متنوع و تفاوت هاي چشمگيري كه از حيث سطوح توسعه و توانايي هاي دولت ميان اعضاي اپك وجود دارد موانع بزرگي در راه نوعي از همكاري و همگرايي بوده است.

این احتمال وجود دارد در بلندمدت، اپك به واسطه توسعه سازمان هاي بين المللي دولتي تازه اي كه بازتاب هويت و منافع گروه بندي هاي منطقه اي محدودتر و مشخص تري باشند بيش تر به حاشيه رانده شود.

چشم انداز آینده اوپک

نقش و جایگاه آتی اوپک بستگی به روند تحولات منطقه‌ای بویژه روند مناسبات آمریکا و چین دارد. ضمن اینکه با توجه به عضویت چین در این نهاد و امکان استفاده از آن برای ارائه ابتکارات و پیشبرد اهداف خود و مقابله با سیاست آمریکا در مهار آن کشور، اوپک همچنان از جایگاه مهمی در استراتژی آمریکا در منطقه برخوردار است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان