قدرت بازیگری آمریکا و چین در نظام بین‌الملل

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۰
  • ۳۵ بازدید

قدرت چین در نظام بین‌الملل

قدرت چین همواره  به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ در نظام بین‌الملل مطرح بوده است.  در آینده نه چندان دور انتظار آن می‌رود چین به یکی از ابرقدرت‌ها در عرصه نطام بین‌المل تبدیل گردد و از این نظر رقیب بی بدیل ابالات متحده به شمار می‌رود.

رقبای منطقه‌ای چین در آسیا_پاسیفیک

قدرت اقتصادی چین و اعتلای نیروی نظامی این کشور در منطقه آسیاپاسفیک، نگرانی از بابت هژمونی منطقه‌ای و درنتیجه تضعیف موازنه قوا در جهان برای رقبای منطقه‌ای این کشور به ویژه ایالات متحده  و ژاپن و کره  به وجود آورد.

قدرت اقتصادی چین از منظر امریکا

  • دیدگاه خوشبینانه

از منظر  خوشبنانه و مثبت قدرت فزاینده اقتصادی چین را دولتمردان امریکا  نگران کننده نمی‌دانند و یک چین قدرتمند، می تواند روابط نسبتاً صلح آمیزی با همسایگان خود و از جمله با آمریکا داشته باشد.

  • دیدگاه بدبینانه

اما از منظربدبینانه و منفی برای دولتمردان آمریکا رشد اقتصادی چین می‌تواند  به بی ثباتی و رقابت امنیتی تنش زا در منطقه و جهان دامن بزند.

وابستگی متقابل آمریکا و چین

روابط اقتصادی آمریکا با چین، برای هر دو کشور منفعت متقابل به همراه داشته است.  یسیاری از تحلیل گران این روابط را از منظر وابستگی متقابل می‌نگرند و مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به طور مثال از آنجا که همکاری امریکا با چین ثبات بین‌المللی را خصوصاً در شرق آسیا ایجاد می‌کند و افزایش منافع امریکا را به دنبال دارد.

ولیکن برخلاف منافعی که اقتصاد آمریکا از چین می برد، این کشور در استراتژی جدید دفاعی آمریکا تهدید معرفی شده است و باعث شده تمرکز این استراتژی در آسیا باشد.

 چین به دنبال قدرت هزمونی شدن  در آسیا

چین به عنوان تهدید در استراتژی امنیت ملی امریکا مورد ارزیابی قرار گرفته است. از این رو، با توجه به دیدگاه هژمونی در منطقه،  چین در راستای هژمونی شدن  به دنبال تسلط بر آسیا است و یک چین به طور فزاینده قدرتمند، به دنبال آن است که امریکا نیروهای نظامی خود را از آسیا خارج کند و به تنهایی در منطقه یکه تازی کند.

از این دیدگاه، آمریکا با نگاهی به دیدگاه طرفداران همکاری با چین، استراتژی خود را بر اساس گفتمان چین به عنوان تهدید بنا نهاده است. براساس این دیدگاه در دهه‌های آینده شاهد تشدید تنش‌ و رقابت‌های امنیتی در عرصه جهان یه‌ویژه در منطقه آسیاپاسفیک خواهیم بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان