قطع انگشت نوزاد ـ بیمارستان شهریار

  • توسط مهسا کمیلی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۸

قطع انگشت نوزاد ـ در بیمارستان شهریار

دکتر نادر توکلی در گفت‌وگو با گزارشگر

قطع انگشت نوزاد ـ بیمارستان شهریار

قطع انگشت نوزاد ـ بیمارستان شهریار

 

  قطع انگشت نوزاد ـ بیمارستان شهریار در خصوص کوتاهی شکل گرفته در بیماستان نور شهرستان شهریار که از بیمارستان‌ های زیر پوشش این دانشگاه است، گفت: ازآن سویی که دست نوزادان کوچک است، زمانی که کار رگ‌گیری برای نوزاد انجام می‌شود، آتل زیر دست نوزاد نصب می‌کنند و پس از طی شدن فرآیند خون‌گیری از نوزاد این آتل از دست او جدا می‌شود.

او با اشاره به اینکه آتل اشاره شده با چسب به دست نوزاد وصل می‌شود،‌ گفت: پس از اتمام عمل رگ‌گیری این آتل توسط قیچی از دست نوزاد جدا می‌شود که متاسفانه به دلیل سهل‌انگاری پرستار بخش، به انتهای آخرین بند انگشت کوچک دست نوزاد آسیب وارد می‌شود. نوک انگشت فاصله چند میلی‌ متری انتهای انگشت است که فاقد استخوان بوده و دارای بافت نرم است و نمی‌ توان آن را به استخوان وصل کرد.

اظهار نظر توکلی

توکلی در خصوص انجام عمل ترمیمی برای انگشت دست نوزاد، گفت: مدتی بعد از وقوع این اتفاق، پس از کنترل خون‌ریزی، عمل ترمیمی بر روی دست نوزاد صورت گرفت. با توجه به اینکه آسیب وارد شده به استخوان دست نبوده است، این نوزاد در بزرگسالی دچار مشکلات حرکتی نخواهد شد، اما، امکان تفاوت انگشت کوچک از نظر ظاهری با سایر قسمت‌های دست وجود خواهد داشت.

معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی ایران ضمن تاکید بر اینکه حادثه قصور پزشکی بوده است، ادامه داد: این دست تخلفات که به صورت ناخواسته اتفاق می‌ افتد باید به دانشگاه گزارش شود. اتفاقات این چنینی به دو صورت وقایع ناخواسته و تخلف یا قصور پزشکی رسیدگی می‌شود که اگر باعث ایجاد عارضه شده باشد به عنوان قصور پزشکی شناخته می‌شود. روز گذشته علاوه‌ بر قصور پرستار، در ارائه گزارش به موقع واقعه از سوی بیمارستان به ما نیز سهل‌ انگاری صورت گرفته بود و بیمارستان اقدام به ارائه گزارش به نظام‌ پزشکی شهرستان شهریار کرده بود که به این موضوع نیز رسیدگی شد.

وی با اشاره به اینکه خطای صورت گرفته از سوی پرستار عمدی نبوده، افزود: این تخلفات به جز از منظر دانشگاه، از سوی نظام‌ پزشکی و پزشکی قانونی قابل بررسی و رسیدگی است. همچنین بخشی از رسیدگی به پرونده کار نیروی انتظامی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان