قیمت واکسن کرونا – شهروندان عادی توان خرید خواهند داشت؟

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۰۴

بررسی قیمت واکسن های تولید شده کرونا

شرکت های مدرنا، فایزر و آکسفورد در مورد اثر بخشی واکسن های تولیدی خود اطلاعیه صادر کرده اند. حالا موضوع جدید قیمت واکسن کرونا است. پس از همه گیری و درگیری جهانی با ویروس کرونا صدها پروژه برای تولید واکسن این ویروس در جهان شروع شد. از میان تعداد زیادی، در نهایت تنها سه شرکت هستند که بیشترین توجه را به سوی خود جلب نموده اند. آیا هزینه این واکسن ها به گونه ای خواهد بود که شهروندان عادی بتوانند آن ها را خریداری کرده و استفاده نمایند؟

قیمت واکسن کرونا - بررسی قیمت نهایی واکسن های تولید شده کرونا

قیمت واکسن کرونا – بررسی قیمت واکسن های تولید شده کرونا

قیمت واکسن کرونا در شرکت های مدرنا و فایزر

قیمت های مختلفی برای واکسن های تولیدی مدرنا، فایزر و آکسفورد عنوان شده است. این واکسن ها در واقع امید رهایی از چنگال ویروس کرونا را در جهان زنده کرده اند. مدرنا اعلام کرده است اثر بخشی واکسن تولیدیش ۹۴.۵ درصد است. واکسن این شرکت دو مرحله ای است. یعنی ابتدا یک دوز واکسن به افراد تزریق می‌شود و چندین هفته بعد، دومین دوز نیز تزریق خواهد شد. مدرنا قیمت هر دوز از واکسن خود را بر اساس حجم سفارش بین ۲۵ تا ۳۷ دلار اعلام کرده و این مبلغ را کاملا عادلانه می داند.

غول داروسازی آمریکایی فایزر، نیز با همکاری شرکت آلمانی BioNTech واکسنی با اثر بخشی بیش از ۹۵ درصد در فاز سوم آزمایش‌های بالینی تولید نموده است. این واکسن با روش mRNA توسعه یافته است. فایزر هم قیمت نهایی را منوط به حجم سفارش کرده است؛ اما برای سفارش‌های اول تا ۱۰۰ میلیون واحد، به ازای هر دوز ۱۹.۵ دلار دریافت می‌کند که تقریبا نصف قیمت واکسن مدرنا است.

واکسن های تولیدی هر دوی این شرکت ها از لحاظ شرایط نگهداری، نیاز به شرایطی ویژه و دمای فوق سرد دارند. همین موضوع نیز چالشی است برای خریداران تا بتوانند شریط مناسبی برای حمل و نگهداری از این محصولات با ارزش فراهم آورند.

هزینه واکسن آکسفورد

ارزان ترین گزینه متعلق به آکسفورد و AstraZeneca است. این واکسن توانسته در ۷۰ درصد داوطلبان آنتی‌بادی تولید نماید؛ که البته این میزان نسبت به شرکت های رقیب پایین تر است. البته مطالعات نشان می دهند در صورتی که دوز تکمیل گردد، میزان محافظت ممکن است به ۹۰ درصد هم برسد. همچنین نگهداری این واکسن نسبت به واکسن های فایزر و مدرنا شرایط بسیار ساده تری دارد و نیازی به دمای فوق سرد برای این واکسن نیست.

AstraZeneca اعلام کرده است در شرایط کنونی جهان، به فکر کسب درآمد و سود از واکسنی که تولید شده نیست. طبق گزارشات هزینه هر دوز از این واکسن برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۳ دلار خواهد بود. کشورهای در حال توسعه نیز مبلغی در حدود ۳ تا ۵ دلار برای هر دوز از این واکسن پرداخت خواهند کرد.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان