• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • كتاب درباره جنگ كلاوزویتس – مهم‌ترین نظریه پرداز جنگ و استراتژی

كتاب درباره جنگ كلاوزویتس – مهم‌ترین نظریه پرداز جنگ و استراتژی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۲

كتاب  درباره جنگ

كتاب درباره جنگ اثر كلاوزویتس از مهم‌ترین نظریه پردازان جنگ و استراتژی به شمار می‌رود. كتاب  درباره جنگ صرفاً عالی‌ترن کتاب نیست، بلکه تنها كتاب بسیار عالی در مورد جنگ است. داوری كلاوزویتس در بین نظریه‌پردازان استراتژیك بسیاری از كشورها امروزه به طور گسترده به اشتراک گذاشته شده است، و در حقیقت درباره بیشتر قرن بیستم صدق می‌كند.

در کتاب درباره جنگ، با نگاه کردن به مشخصه‌های در جنگ یا ارتباط آن با استراتژی مدرن، كلاوزویتس از هژمونی روشنفكری به عنوان نظریه پرداز عمومی پیشرو در زمینه جنگ و استراتژی برخوردار است.  تنها یک رقیب محتمل را داراست، اما این رقابت بی بدیل است، زیرا هنر جنگ نوعی راهنمایی برای تهیه حکمران ارائه می‌دهد نه یک تئوری جامع درباره جنگ.

چالش‌های نظریه جنگ كلاوزویتس

بزرگی کلاوزویتس به عنوان یک نظریه پرداز عمومی دارای ارتباط مداوم، توسط نویسندگان مدرن  به چالش کشیده شده است. از نظر بسیاری هیچ مشکلی در رابطه با غنای نظریه جنگ كلاوزویتس وجود ندارد. به طور متناقض، او نظریه پردازی است که در هنگام به چالش کشیده شدن رشد کرده است.

استدلال در مورد عظمت كلاوزویتس و ارتباط مداوم وی لزوماً نشانگر این نیست كه وی به‌طور ویژ‌ه‌ای تأثیرگذار بوده است. کتاب‌های بزرگ نیازی به خواندن ندارند. در صورت خواندن، نیازی به درک آنها نیست. و حتی اگر درک شوند، ممکن است مجاز به راهنمایی رفتار استراتژیک نباشند. کلاوزویتس علی رغم برتری فکری خود، آنقدر که باید تأثیرگذار نبوده است. دقیقاً تا چه اندازه می‌توان عمل استراتژیک را از آموزش موجود در تئوری برتر استراتژیک دور کرد و بر اساس مطالعه بحث برانگیز در مورد جنگ آمریکا در ویتنام، درباره استراتژی آن را سنجید.

برتری منحصر به فرد کلاوزویتس

ادعای برتری منحصر به فرد کلاوزویتس به عنوان یک نظریه پرداز استراتژیک عمومی، هم به کیفیت و هم به کمیت بینش‌های وی اشاره دارد. با توجه به عدم وجود مسیر منسجم فكری یا روایی، خواندن در جنگ از ابتدا تا انتها تقریبا ممکن نیست، اما تقریباً در هر باز شدن تصادفی از صفحات آن ،به  خوانندگان بینش‌های گرانبهایی عرضه می‌کند. کلاوزویتس به طور ناسازگاری هم عهد عتیق و هم عهد جدید را در در جنگ ارائه می‌دهد.

یک بحران فکری در سال ۱۸۲۷ او را وادار کرد که شروع به نوشتن این مکاشفه کند که راهنمایی سیاسی تضمین کننده این واقعیت است، یعنی جنگ محدود، تقریباً همیشه چشم انداز جنگ را تضعیف می‌کند تا به دنبال نشان دادن ویژگی ایده آل و مطلق خود باشد اغلب این اظهارنظر راجع به در جنگ ارائه می‌شود که حاوی نقل قول‌های جذابی است، اما به ندرت از ابتدا تا انتها خوانده می‌شود. این کتاب تئوری‌ای عمومی و جالب توجهی را درباره جنگ و استراتژی ارائه می‌دهد اما هنوز هم تئوری‌ای ناقص است که با آثار سایر نظریه پردازان قبل یا همزمان همخوان نیست

تا کنون قانع کننده ترین راه برای ثبت برتری کلاوزویتس، در نظر گرفتن ارزش‌های نظریه عمومی وی در مقایسه با ارزش‌های نظریه‌های جانشینان یا رقیبان احتمالی بوده است. تعداد کمی از نظریه پردازان آرزو دارند نظریه‌ای واقعاً عمومی بنویسند که از متن‌های زمانی، جغرافیایی یا فناوری خاصی فراتر رود. درست نیست که ادعا کنیم کلاوزویتس در عبور از دسته‌های متمایز از جنگ‌ها، جغرافیاها و سلاح‌ها منحصر به فرد است. منحصر به فرد بودن او، در دامنه و کیفیت تعالی او نهفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان