كلاوزویتس و استراتژی مدرن

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۱

كلاوزویتس و استراتژی مدرن

كلاوزویتس به عنوان نظریه پردازان جنگ هنوز نسبت به اغلب دیگر نظریه‌پردازان چندین برابر معتبر تر است. كلاوزویتس به طور منحصر به فرد ماهیت جنگ و استراتژی را آشکار می‌کند، و فضیلت‌های وی به شدت از نقاط ضعفش فراتر رفته است. این محدودیت‌ها یا ضعف‌ها معمولاً ریشه در تأثیرات ویژه زمان و مکان وی در تاریخ و جغرافیا دارد. نظرات کلاوزِویتس نیاز به اصلاح و تقویت دارد زیرا نظریه استراتژیک سنتی زنده است. کلاوزِویتس هیچ رقیبی در میان نظریه پردازان مدرن ندارد. ماهیت جنگ و استراتژی مدرن به بهترین وجه در نوشته‌های تا حدودی شکسته و ناقص از سرلشکری پروسی که در سال ۱۸۳۱ درگذشت توضیح داده شده است

کلاوزویتس و سایرنظریه پردازان مدرن در قرن بیستم

کلاوزِویتس، به عنوان یک کهنه کار پروسی برد ینا–اورشتدت، روسیه در سال ۱۸۱۲، کارزارهای لینی-واترلو و خیلی موارد دیگر، بیش از فرد مشهوری دارای نبوغ نظامی ناپلئون «خدای جنگ» بود.اگرچه ممکن است دانشمندان این صد سال توضیح اینکه در قرن بیستم هیچ رقیب نزدیکی با کلاوزِویتس وجود نداشت، بعید است که به عدم نیاز به نظریه‌پرداز درباره جنگ برگردد.  می‌توان ایده ارتباط نظریه پردازان بزرگ را با الهام بخشی مسلط از عملگرایان بزرگ کشف کرد: به طور خاص توضیحی  و روش ناپلئونی جنگ را تفسیر کردندمخالف باشند، اما در قرن بیستم هیچ كتاب واقعاً عالی‌ای در مورد جنگ یا استراتژی تولید نشده است.

تکانه‌های چند بعدی در جنگ و استراتژی در سالهای ۱۸-۱۹۱۴، ۱۹۳۹-۴۵ و حتی تکانة احتمالی ۱۹۴۷-۸۹، حداقل به اندازه تغییرات بین ۱۷۹۲ و ۱۸۱۵ آسیب زا بود. جنگ‌های انقلاب و امپراتوری فرانسه در کتاب در جنگ کلاوزِویتس اثری عالی در رابطه با جنگ و استراتژی، و همچنین در کتاب هنر جنگ Jomini متنی از وضعیت کلاسیک غیرقابل انکار آورده شده است.

کتاب در جنگ کلاوزِویتس

کتاب در جنگ کلاوزِویتس بحث با بررسی منابع الهام بخش تئوری استراتژیک آغاز می‌شود  و تجزیه و تحلیل  را ترتیب می‌دهد. وحدت اساسی‌ای بین همه تجربه‌های استراتژیک وجود دارد، چه در ابعاد مختلف آن که به طور همزمان روی می‌دهد و چه در تمام دوره‌های تاریخی، که مستقیماً از در جنگ نشات گرفته مستقیماً آورده شده است.او رابطه بین ایده‌ها و عمل را تحلیل می‌کند؛ او حداقل به طور غیر مستقیم، مسئله را حل می‌کند که پیچیدگی رو به رشد در پدیده‌های استراتژیک در مشخصه‌ها و ماهیت موضوع به چه معنی است.

او به شکلی شکوهمند بحث می‌کند که چرا استراتژی بسیار دشوار است و به طرز غیرقابل مقایسه‌ای، بخش عمده‌ای از پاسخش را به مفهوم مرکب «اصطکاک» اختصاص می‌دهد و به طور غیرمستقیم به فضایل رویکرد متعادل به جنگ توصیه می‌کند. کسی که به دنبال پیروزی به روش تقلیل گرا تنها با نبوغ یک فرمانده یا در برنامه‌های حیله گرانه نیست. داوری درباره آنچه در مورد جنگ و استراتژی از زمان کلاوزویتس که کتاب در جنگ را در دهه ۱۸۲۰ نوشت تغییر کرده، و درباره معنای احتمالی این تغییرات برای تاریخ استراتژیك قرن بیست و یكم، قابل بررسی است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 27 =


اخبار

سینما و هنر

جهان