لایحه بودجه ۱۴۰۰ – احتمال رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۷

عدم کارآیی  لایجه بودجه ۱۴۰۰

کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس به احتمال زیاد تصویب نخواهد شد. نماینده نیشابور در مجلس با اشاره به احتمال رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ توسط نمایندگان گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ شاهد آن هستیم که درآمد پیش بینی شده فروش نفت نسبت به سال قبل آن ۲۴۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در سال جاری دولت مردانی نظیر نوبخت و زنگنه و حتی رئیس جمهور مدعی بودند که به دلیل مشکلات تحریم ها نمی توانیم نفت فروخته و رقم ناشی از این فروش در بودجه قابل تحقق نیست.

رشد ۲۴۹ درصدی فروش نفت، کاهش ۱۰ درصدی مالیات و پیش بینی درآمد ۹۰ هزار میلیاد تومانی از فروش سهام شرکت های دولتی یعنی عدم کارآیی بودجه. احسان ارکانی نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی در باره لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: بودجه ای که دولت به مجلس برای سال آتی ارسال کرده است، عملا بودجه الوداع است، ولی مشکل آن است که ای کاش این بودجه برای یک سال دولت فعلی بود،

این درحالی است که دولت لایحه بودجه ای را برای اجرا در سال ۱۴۰۰ به مجلس ارسال کرده است که دولت فعلی فقط ۴ ماه با این بودجه و لایحه سر و کار دارد و عملا در مرداد ماه مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور بعدی برگزار شده و دولت فعلی فقط در ۴ ماه ابتدایی سال آینده با این بودجه سر و کار دارد.

فضای انتخاباتی سال آینده

اردکانی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: فروردین ماه سال آتی عملا بخش های مختلف کشور درگیر نوروز بوده و سپس بعد از آن درگیر فضای انتخاباتی شده و دولت خیلی کاری با بودجه ای که هم اکنون به مجلس فرستاده است، ندارد. اردکانی در ادامه افزود: ارسال بودجه در سال هشتم فعالیت هر دولتی از هم گسیخته ترین بودجه سنواتی محسوب می شود؛ چراکه این لایحه نامنظم ترین و غیرقابل تحقق ترین بودجه همه دولت ها محسوب می شود؛ چراکه می دانند قرار نیست کاری با بودجه ای که آنها نوشته اند داشته باشند و می بایست دولت بعدی آن را اجرا کند.

لایحه بودجه ۱۴۰۰ – احتمال رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس

نماینده نیشابور همچنین اظهار داشت: نمایندگان در حال بررسی پازل‌های بودجه هستند و امکان تحقق بخش‌های مختلف درآمدی دولت در بودجه بسیار سخت است و قطعا نمایندگان الزامی به رأی دادن به کلیات بودجه ۱۴۰۰ ندارند و اگر بررسی‌های نمایندگان منتج به عدم کارآیی و کارآمدی بودجه باشد به رد کلیات آن رأی خواهیم داد.

احتمال رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰

اردکانی با تأکید بر این که کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ به احتمال خیلی زیاد رد خواهد شد گفت:  بودجه‌ای که به مجلس داده می‌شود دارای منطق و ساختار نظام مند باشد و پیش بینی‌ها بر اساس واقعیت‌های قابل تحقق باشد نه این که در فضایی که می‌دانیم فروش نفت و بازگشت منابع حاصل از فروش آن به سیستم بانکی سخت و مشکل است،

نبایستی رقم آن چنانی از سوی دولت در بودجه آتی نوشته می‌شد، این در حالی است که دولتمردان بارها به این موضوع اذعان کردند که امکان فروش نفت وجود ندارد و نمی‌توانیم بپذیریم که درآمد فروش از نفت در سال آتی نسبت به سال جاری حدود ۲۵۰ درصد بیشتر شود و این رقم کاملا مشخص کننده عدم تحقق آن است که چنین موضوعی را ما در مالیات و فروش سهام دولت در شرکت‌های زیر مجموعه خود شاهد هستیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان