• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • لوایح چهارگانه FATF – نجات شبکه بانکی ایران تا ۱۰ روز دیگرفرصت دارد

لوایح چهارگانه FATF – نجات شبکه بانکی ایران تا ۱۰ روز دیگرفرصت دارد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۲۰

یک قدم تا لیست سیاه FATF

لوایح چهارگانه FATF هنوز در مجمع تشخیص مصلحت نظام  مورد اختلاف نظر بوده  و زمینه تصویب  آن فراهم نشده است. این درحالی است  که پس از ده روز آینده  در صورت عدم تصویب لوایح احتمال دارد ایران به لیست سیاه اضافه شود. پایان بهمن ماه آخرین فرصت ایران برای پذیرش وضع لوایح چهارگانه FATF است.

گروه اقدام ویژه مالی تا زمان کنونی چندین‌بار برای تصویب لوایح چهارگانه FATF به ایران فرصت داده‌اند ولیکن  تاکنون مجمع هیچ اقدامی نکرده و هم‌چنان اختلاف نظر در مورد تصویب لوایح پابرجاست. در زمان فعلی که  تا ده روز دیگر مهلت چندباره ایران دوباره رو به پایان است و پس از این احتمال دارد که ایران وارد فهرست سیاه شود هنوز اختلافات بر سر پذیرفتن لوایح چهارگانه FATF ادامه و ورود ایران به لیست سیاه  همچنان مبهم باقی مانده است.

 اختلاف نظر قوا در مورد لوایح چهارگانه FATF

منظور از لوایح FATF، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (سی‌اف‌تی) است که بعد از تصویب در دولت و مجلس چند وقتی است که به  صحنه کشمکش موافقان و مخالفان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بدل شده است.

وضع مبهم لوایح چهارگانه FATF در ایران

در مجلس بین نمایندگان در خصوص تصویب این لایجه و حضور یا عدم حضور ایران در FATF اختلاف نظر  وجود دارد  و همین اختلاف نظرات منجر به طولانی شدن روند این مسئله شده است.شهاب‌الدین بیمقدار، عضو فراکسیون امید مجلس درباره نپذیرفتن لوایح FATF از طرف ایران گفته است: «امروز در کشور کم تحریم نداریم اما یک خودتحریمی هم خودمان با نپیوستن به FATF ایجاد می‌کنیم»

وی در ادامه بیانات خویش افزود: «مجمع تشخیص مصلحت یک سال وقت داشت تا درباره FATF تصمیم بگیرد اما این کار را انجام نداد و امروز هم عنوان می‌کنند وقت تمام شده است و نظر شورای نگهبان با توجه به قانون باید اجرایی شود که اگر نظر شورای نگهبان ملاک باشد ما اواخر بهمن در لیست سیاه قرار خواهیم گرفت و هنگامی که این اتفاق بیفتد بانک‌های ما فلج خواهند شد و ایرانیانی که در اقصی نقاط دنیا کار می‌کنند با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند و همه زیر ذره‌بین خواهند رفت که برای هر حرکتی باید توضیح بدهند، درواقع زمان را از دست داده و هزینه‌تراشی می‌کنیم و مشکلاتی به وجود خواهد آمد.»

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان