پسا FATF در ایران – جهش صعودی قیمت دلار، سکه و طلا در بازار

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۰۴

ایران در دوره پسا FATF

پسا FATF در ایران برهه‌ زمانی پس از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف ای تی اف عنوان شده است.  شرایط ایران در دوره پسا FATF بسیار متفاوت خواهد شد.وارد شدن به فهرست سیاه FATF، نقل و انتقالات مالی را را برای ایران بسیار دشوارتر خواهد کرد که بازخورد آن را روز گذشته  شاهد بودیم. بازار ارز متأثر از این رخداد بوده و روز بعد از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه  جهش قیمت دلار، سکه و طلا در بازار را در پی داشته است.

نرخ ارز در بازار ایران در زمان پسا FATF

پسا FATF – جهش صعودی قیمت دلار، سکه و طلا

دلار یک روز پس از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF با جهش ۴۰۰ تومانی  داشته است، سکه تا پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بالا رفت و طلا رکورد یک سال و نیم قبل خود را شکست. هر گرم طلای ۱۸ عیار در حال حاضر ۵۷۴ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. بازار بورس  نیز شاهد روند صعودی بوده است.

چهارشنبه هفته گذشته قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد حدود ۱۴ هزار و ۳۸۰ تومان بود و در اولین ساعات معاملات روز گذشته، قیمت دلار با جهش ۵۲۰ تومانی به ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. حتی  درصرافی‌ هم قیمت‌ها با افزایش همراه بوده است.

هر یورو در صرافی‌ها به قیمت ۱۵ هزار و ۵۸۰ تومان و در بازار آزاد به قیمت ۱۶ هزار و ۱۶۰ تومان فروخته می‌شود که نسبت به هفته گذشته تا ۶۳۰ تومان افزایش داشته است. صرافی‌ها در این روز یورو را با قیمت ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان می‌فروختند و نرخ یورو در بازار آزاد حدود ۱۵ هزار و ۵۳۰ تومان بود.

FATF عصر  دو روز گذشته  مورخ ۲ اسفند ۹۸ نام جمهوری اسلامی ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. مقام‌های اروپایی طی ده روز گذشته با ارسال پیام‌ به وزارت خارجه آمریکا، حمایت دولت‌های متبوع خود را از به کار بردن تدابیرسخت از سوی اف ای تی اف علیه ایران اعلام کرده‌اند.

لوایح چهارگانه FATF  در مجمع تشخیص مصلحت نظام  مورد اختلاف نظر بوده و زمینه تصویب آن فراهم نشده بود.  اوضاع فعلی کشورمان نتیجه  اختلافات  حل نشده مجلس و مجمع  در زمینه تصویت لوایح چهارگانه است. تا پایان بهمن ماه آخرین فرصت ایران برای پذیرش وضع لوایح چهارگانه FATF اعلام شده بود که به دلیل بی توجهی و مسائل انتخابات و ویروس کرونا در کشور به فراموشی سپرده شد…

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان