لپتیس مگنا – شهری با معماری برجسته و متعلق به امپراتوری روم

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۳

شهر باستانی کشور لیبی

لپتیس مگنا یا لپسیس (Lepcis) شهری با معماری برجسته و متعلق به امپراتوری روم شناخته شده است.  این شهر امروزه در کشور لیبی قرار دارد. لپتیس مگنا یا لپسیس در زبان عربی  لبده (Labdah) نامیده می شود.این شهر که در قرن هفتم پیش از میلاد توسط بربرها و پونیک‌ها ساخته و توسط سپتیموس سوروس گسترش پیدا کرده‌است. ویرانه‌های لپتیس مگنا هم‌اکنون در شهر الخمس، لیبی قرار دارد و در سال ۱۹۸۲ میلادی فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

امپراتور روم سپتیمیوس سوروس (۱۹۳-۲۱۱)که در لپتیس متولد شده بود بزرگ‌ترین حامی و پشتیبان این شهر به شمار می‌رفت. زیر نظارت مستقیم او برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای توسعه شهر با نخستین قدم‌های ساخت سازه‌های باشکوه آغاز شد.

لپتیس مگنا – شهری یاستانی با معماری برجسته 

لپتیس مگنا ر در گذر زمان

این شهر از بندرگاهی طبیعی برخوردار بود که به نوعی توسعه و شکوفایی آن را تضمین می‌کرد، چرا که لپتیس به عنوان یک مرکز تجاری مهم در ناحیه مدیترانه و همچنین سحارا شناخته می‌شد. همچنین به دلیل وجود زمین‌های حاصلخیز و غنی که در امتداد خطوط ساحلی‌اش قرار گرفته بودند در زمینه تولید محصولات کشاورزی نیز وضعیتی مناسب داشت.

لپتیس در طول سال‌های بعد به تدریج شکوه خود را از دست داد و به دنبال مشکلات رو به گسترشی که با امپراتوری روم داشت رو به زوال رفت. پس از فتوحات اعراب در ۶۴۲ این شهر گمشده رو به خرابی نهاد و توسط طوفان‌های شن برای قرن‌ها مدفون و از نظر محو شد. در ژوئن ۲۰۰۵ گروه باستان شناسی دانشگاه هامبورگ به طور اتفاقی پرده از رازهای کهن این شهر برداشتند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان