مبارزه با زباله پلاستیکی – جست و جوی راه حل در کرم هایی که پلاستیک میخورند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۲۱

 پاکسازی محیط زیست

مبارزه با زباله پلاستیکی تبدیل به یکی از مهم ترین معضلات امروز بشر شده است.سالانه هزار میلیارد کیسه‌ی پلاستیکی در جهان استفاده و سپس دور انداخته می‌شود. حدود ۲۶۹ هزار تن از این مقدار به اقیانوس ها راه پیدا می کنند.اگر اقدامی جدی در این رابطه صورت نگیرد،تا سال ۲۰۵۰ بیش از ماهی، در اقیانوس‌ها زباله‌ی پلاستیکی خواهیم داشت. دانشمندان کانادایی در حال جست و جوی راه حلی برای این مشکل بزرگ جهانی،به راه حل جالبی رسیده اند.

مبارزه با زباله پلاستیکی - جست و جوی راه حل در کرم هایی که پلاستیک میخورند

مبارزه با زباله پلاستیکی – جست و جوی راه حل در کرم هایی که پلاستیک میخورند

کرم پلاستیک خوار راهی برای مبارزه با زباله پلاستیکی

مطالعات اخیر دانشمندان در کشور کانادا،منجر به شناخت نوعی کرم پیله ساز شد که علاقه زیادی به تغذیه از پلاستیک دارد.محققان در حال بررسی سیستم گوارش این جاندار هستند تا ببینند این کرم چگونه پلاستیک ها را هضم می کند.کشف راز این کرم می تواند کلید حل مشکل آلودگی محیط زیست باشد.در حال حاضر دانشمندان در حال بررسی و مطالعه میکروارگانیسم های موجود در روده کرم پیله‌ساز موم خوار هستند.باکتری هایی از روده این موجود برداشت شده و در آزمایشگاه رشد داده شد.نتیجه این آزمایشات کشف نوعی باکتری بود که روی پلاستیک تا یکسال قادر به زنده ماندن است.میکروارگانیسم های روده این کرم و این باکتری هر دو قادر به هضم پلاستیک هستند.البته که عمل هضم با در کنار هم قرار گرفتن آنها با سرعت بیشتری  انجام می شود.

راه حل پیدا شده است؟

اینطور به نظر می رسد که با پرورش هزاران لارو از این کرم و قرار دادن آنها در محل دفن زباله مشکل زباله های پلاستیکی حل خواهد شد.اما چنین نیست.این روش کارایی بسیار پایینی دارد.همچنین گسترش این گونه از پروانه ها می تواند تبدیل به تهدید بزرگی برای زنبورهای عسل شود.بنابراین باید به دنبال راهی کارآمد بود.راهی مثل ساخت ماده‌ای بر اساس سازوکار طبیعی تجزیه‌ی پلاستیک در بدن این لاروها.

اگر چه ممکن است راهی برای از میان بردن پلاستیک های رها شده در طبیعت پیدا شود؛اما دانشمندان معتقدند هنوز هم بهترین کار،کاهش مصرف مواد پلاستیکی و بازیافت پلاستیک های مصرف شده است.یافتن راهی برای از میان بردن زباله های پلاستیکی هرگز نباید موجب این شود تا به راحتی مواد پلاستیکی را دور بریزیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان