• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • مجوز استاندارد یورو۵ – ایران خودرو و سایپا مجوز استاندارد یورو۵ ندارند!

مجوز استاندارد یورو۵ – ایران خودرو و سایپا مجوز استاندارد یورو۵ ندارند!

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۵

چالش استاندارد آلایندگی یورو۵

مجوز استاندارد یورو۵  طبق گفته خودرو سازان از ابتدای سال آینده در تولید و عرضه محصولات رعایت خواهد شد. این امر باتوجه به اجباری شدن استاندارد آلایندگی یورو۵ از ابتدای سال آینده می باشد که پیش‌فروش خودروهای یورو۴ با موعد تحویل ۹۹، غیرقانونی بوده  و باید باطل گردد.

در پیش‌فروش مکاتبات معاملات، قید استاندارد یورو۵ لازم است بر این اساس خودروسازان اعلام کردند محصولات پیش‌فروشی را مطابق با همین استاندارد در سال آینده تحویل خواهند داد.  رعایت استاندار یورو۵  طبق قانون هوای پاک باید از ابتدای سال ۹۸ به مرحله عمل در می‌آمد، اما یک سال فرجه برای خودروسازان در نظر گرفته شد تا ملزم به رعایت استاندارد موردنظر از ابتدای سال ۹۹ شوند.

خودروسازان ایران در شرایطی به تولید و معامله محصولات خود در سال آینده مطابق با استاندارد آلایندگی مصوب در قانون هوای پاک با همان یورو۵ اقدام می‌کنند که رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشته است  این سازمان هیچ مجوزی در حوزه استاندارد یورو۵ به ایران خودرو و سایپا نداده است.

محمدمهدی میرزایی‌قمی در گفت و گوی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سرنوشت استاندارد آلایندگی یورو۵ برای سال آینده چه خواهد شد، بیان داشت: بنابر قانون هوای پاک، خودروسازان باید از ابتدای سال ۹۸ نسبت به ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها از یورو۴ به یورو۵ اقدام می‌کردند، اما در نهایت با توجه به لابی آنها و همچنین بروز مشکلاتی مانند تحریم و کمبود نقدینگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد اجرای این مصوبه یک سال به تعویق بیفتد»

وی در ادامه اظهارات خویش در نشست خبری تاکید کرد: «خودروسازان هیچ مجوزی برای محصولات یورو۵ خود از سازمان محیط‌زیست دریافت نکرده‌اند؛  شما به‌عنوان رسانه از ایران خودرو و سایپا بپرسید از کجا مجوز گرفته‌اند؟ اینکه بگویند ما خودرو با استاندارد یورو۵ تولید می‌کنیم، کافی نیست، زیرا باید از محیط زیست مجوز بگیرند که نگرفته‌اند».

توقف پیش‌فروش‌ محصولات با استاندارد یورو۴

ایران خودرو و سایپا هنوز مجوز استاندارد یورو۵ ندارند

مجوزاستاندارد یورو۵ در جایی مورد توجه واقع شد که که خودروسازان اقدام به پیش‌فروش محصولات یورو۴ با موعد تحویل سال آینده کردند.

طبق قانون هوای پاک، شماره‌گذاری خودروهای داخلی از ابتدای سال آینده منوط به رعایت استاندارد آلایندگی یورو۵ است، سازمان حفاظت محیط زیست ابتدا با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سپس با ایران خودرو وارد مکاتبه کرده  و خواستار توقف پیش‌فروش‌های با استاندارد یورو۴ شد.

آن طور که رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشته مجوزی درباره استاندارد آلایندگی یورو۵ به خودروسازان داده نشده است.

با توجه به اظهارات رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، چالش میان این سازمان و خودروسازان بر سر استاندارد یورو۵ همچنان حل نشده باقی مانده و سال آینده که زمان اجرای استاندارد است، بحث و جدل میان طرفین ادامه خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان