محمدرضاشجریان – برگزاری مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۹

لحظات به خاک سپردن استاد شجریان و آواز مرغ سحر

محمدرضاشجریان امروز صبح شنبه نوزدهم مهر در توس در کنار فردوسیِ نامدار، اخوان ثالث و دیگر بزرگان شعر و ادب به خاک سپرده شد تا او نیز در تاریخ این دیار ماندگار شود. ساعت دقیق برگزاری مراسم پس از حضور خانواده مرحوم استاد شجریان در مشهد و نشست با مسوولان برگزاری این مراسم تعیین شد. مراسم خاكسپاری با حضور ۱۵۰ نفر متشکل از خانواده استاد محمدرضاشجریان، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسوولان استانی، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه مندان به استاد در محل آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود.

روز گذشته مردم نگران بودند که همانند مراسم نماز به هنگام دفن استاد محمدرضاشجریان نیز حضور نداشته باشند برخی مسئولان وعده دادند که این‌مراسم بدون حضور مردم برگزار نخواهد شد. ازجمله معاون هنری سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی که گفته بود : منتظریم استاد همایون شجریان به مشهد وارد شود و جلسه ای داشته باشیم و به محض تصمیم گیری جزئیات آن از طریق رسانه‌ها به مردم اعلام می‌شود.

شجریان، بزرگی و‌ عظمت و‌هویت تاریخی ما را به موسیقی و‌صدا روایت کرد. فردوسی، احیاگر زبان و‌فرهنگ ایران زمین بود. سهروردی فردوسی فلسفه و شجریان، فردوسی موسیقی‌و‌صدای ‌مملکت و‌ فرهنگی بود که هجمه صداهای گوشخراش و مضمون‌های بیگانه با روح و‌ درد این ملت را یک تنه از جان می‌شست‌و‌به جای همه ما می‌خواند:
چه ها که بر سر ما رفت و کس نزد آهی
به مردمی که جهان سخت ناجوانمردست

خداحافظ صدای نوجوانی ما بر سفره افطار

محمدرضاشجریان – برگزاری مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان

خداحافظ آخرین راوی اصالت میراثی که بوی نیشابور و‌شیراز و‌بلخ‌‌ می‌داد. خداحافظ خالق آهنگین و‌ داودی درد و‌عشق‌ و‌ تنهایی. خداحافظ تنها اشارت عرشی و ملکوتی بر زمینِ گوشخراش از نکبت و‌ بلا. خداحافظ صدای نوجوانی ما بر سفره افطار، مَحرم ما در عاشقی‌ها، سنگ‌صبور ما در تلخی‌ها و همراه ما در تقلای آزادی و‌ مرهم‌ جگر ما در دود درفش داغ ظلم‌ها. خداحافظ استاد…..

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان