محمدرضا صباغیان بافقی – نماینده مجلس ماسکه شده با تابلو در صدا و سیما

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۰۹

محمدرضا صباغیان بافقی در برنامه صدا و سیما

محمدرضا صباغیان بافقی، به عنوان یکی‌ ا‌ز نماینده ‌های کنونی مجلس در  برنامه شبانه صداوسیما به طور عجیبی حضور یافتند. نماینده مجلس ماسکه شده با تابلو با لهجه غلیظ یزدی همه مشخصاتش و حتی رای و حوزه انتخابیه‌اش را می‌گوید اما اسمش را نه.  این نماینده به‌خاطر نزدیکی به زمان انتخابات، با این تصاویر صورت‌اش را پوشانده‌اند که مبادا احتمالا برای او در انتخابات تازه تبلیغی شود. با این‌همه نشانه پیدا بود که او  محمدرضا صباغیان بافقی است.این اتفاق که در فضای مجازی هم‌ منعکس شد خیلی زود تبدیل به ماجرایی مضحک شد و تلاش تهیه‌کنندگان برای نشان دادن التزام به قانون و‌انصاف تبدیل به ماجرای ابلهانه و اسباب خنده شد.

  پشت پرده ترفند و برنامه صدا و سیما

 این برنامه و این ترفند اخیر با حضور نماینده مجلس در برنامه صدا وسیما که ظاهر آن‌عمل به قانون است اما در عمل معرفی یک‌نماینده‌ و نادیده گرفتن مساوات، نمونه‌ای از یک مشی رفتاری تثبیت شده‌ و‌غالب در کشور است.چندی است در کشورمان  فلسفه اصلی قوانین، رفتارها، مناسک و‌ سیاست‌ها که عامل اصلی ایجاد ‌و‌ صورتبندی آنها بوده است به نفع آذین‌ و‌ آرایه ظاهری به کناری نهاده شده است.

از ویژگی‌های نظام‌سیاسی یا اجتماعی نابسامان و‌مغشوش این است که جای این دو‌ ارزش خادم و ارزش مخدوم. عوض می‌شود. روشی نامتعارف برای عدم تبلیغ یک نماینده ( که عملا تبلیغ اوست) به عنوان غایت رفتار عدالت‌محورانه و‌ارزشی خادم بکار گرفته‌میشود اما ارزش مخدوم و‌هدف غایی که «نگاه برابر» است، به کناری نهاده می‌شود.

همه این‌امور نشانگان نامبارک از تهی شدن معنا و آذین بندی صوری ظواهر است امری که بر هر امر جدی، لعابی از هزل می‌اندازد و‌ وقتی این سخن به ساحت اجتماع و‌سیاست برسد عملا آن را خالی از معنا می‌سازد. محو چهره میهمانان سیما تنها یک‌مثال از این ماجراست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان