محمد یزدی از نگاه فاضلی میبدی  

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۸

سخنرانی اخیرمحمد یزدی

محمد یزدی عضو شورای نگهبان در سخنرانی اخیر خود خطاب به صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  و در مقابل سخنان شدید الحن صادق لاریجانی در واکنش به سخنان منتشر شده از سوی وی، با انتقادهایی روبرو شد.

نقد سخنان محمد یزدی از نگاه فاضلی میبدی

محمد تقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و استاد دانشگاه مفید قم در باب سخنان و مطالب منتشر شده اخیر از سوی محمد یزدی ایشان را مورد نقد قرار داده است. ایشان در خطاب به محمد یزدی،  این مطلب را مورد تاکید قراردادند که محمد یزدی نخستین بار نیست که به عنوان دبیر یا رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطالبی برخلاف سنت حوزه‌ها ایراد می‌کند و شاید این نوع برخورد‌ها در آینده نیز تکرار شده و ادامه داشته باشد.

از دید ایشان،  محمد یزدی در گذشته نیز مطالبی در خصوص آیت‌الله العظمی شبیری‌زنجانی ذکر کردند که غالب علمای حوزه آن را محکوم کردند. اینکه ایشان برای تعیین مرجعیت، تنها نسخه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را الزامی می‌داند، در نوع خود بدعتی بیش نیست.

انتخاب یک مرجع به عنوان کارشناس در مسائل دینی و فقهی از گذشته تاکنون روشی داشته که در تمام حوزه ها قابل اعمال بوده است.  سوال اساسی که این روحانی در نقد خویش مورد توجه قرار دادند  اینجاست که چرا یک نهادی در درون حوزه قصد آن کرده که این استقلال را خدشه‌دار کند؟

برداشت نادرست استلای حقوقی حوزه علمیه قم بر دولت

ایشان سخنان محمد یزدی  خطاب به دولت را که  اینگونه سخن گفتند که «اگر نمی‌توانی کار کنی برو!»  را شرم اور دانسته و  این  شیوه کلام  را  بیانگر استیلای حقوقی جامعه مدرسین حوزه عملیه قم بر دولت   دانست.

با در نظر گرفتن محفوظ بودن حق نقد دولت برای همگان،   مسئله اساسی اینجا مطرح می شود که به شکل و زبانی آمرانه از لزوم برکناری دولت سخن گفتن، نه امری شرعی محسوب می‌شود و نه می‌توان آن را قانونی دانست.

لزوم حفظ جایگاه مرجعیت

در هر صورت در شرایط کنونی کشورمان  جهت حفظ جایگاه مرجعیت  لازم است که علما حوزه به دبیر  جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تذکرات لازم جهت حفظ اعتبار حوزه را بدهند. از جایی که  که اعتبار حوزه به استقلال و ادامه شیوه سلف است؛ روشی که باید ادامه یابد تا جایگاه مرجعیت خدشه‌دار نشود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان