• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • مخزن موزه ملی ایران – انتقال مخزن موزه ملی به مرقد امام صحت دارد؟

مخزن موزه ملی ایران – انتقال مخزن موزه ملی به مرقد امام صحت دارد؟

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۴

انتقال آثار مخزن موزه ملی ایران به بهشت زهرا

مخزن موزه ملی ایران در مسیر مرقد امام خمینی (ره) قرار دارد؟ این سوالی است که به تازگی بر سر زبان ها افتاده و جنجالی به پا کرده است ولیکن این خبر از سوی مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث تکذیب شده است. مسئله از این جا شروع می شود که محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در نشستی از امکان انتقال ٢ ‏تا ٣‌هزار اثر از ٤٠٠‌هزار اثر موجود در مخزن موزه ملی ایران به مرقد امام خمینی (ره) سخن به میان آورده است.

محمدرضا ‏کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث این موضوع را تکذیب کرد و گفت: «این موضوع را تکذیب می‌کنیم. اصلا چنین چیزی مطرح نبوده است». وی گفت: «ما فقط بهره‌برداری از یک فضای ٢٥‌هزار متری را در شهر آفتاب پیشنهاد کرده‌ایم که ممکن است ‏موزه یا نمایشگاه شود و هنوز موافقت نکرده‌اند.». وی گفته است پیشنهاد پذیرفته ‏نشده و در صورت پذیرش هم این پروژه‌ای چند ساله خواهد بود که «اگر قبول شد اعتبارش تأمین می‌شود و ‏بعد اقدام و اجرا صورت می‌گیرد و کار‌های حقوقی انجام می‌شود».

راه‌اندازی شعبه دوم موزه ملی در شهر آفتاب

مخزن موزه ملی ایران – انتقال مخزن موزه ملی ایران به مرقد امام

پیشنهاد استفاده از این فضا در جلسه‌ای که ١١روز پیش ‏بدون حضور خبرنگاران برگزار شد از سوی علی‌اصغر مونسان اعلام شده و از دو روز پیش شایعاتی درباره ‏بودجه ٢٥٠ میلیاردتومانی برای ساخت شعبه دوم موزه ملی ایران در مرقد امام خمینی (ره) بر سر زبان ها افتاده است. ‏با وجود حساسیت موضوع هنوز جزئیات این ماجرا روشن نیست، اما مدیرکل امور موزه‌ها از راه‌اندازی شعبه دوم موزه ملی در شهر آفتاب دفاع ‏کرده است.

‏دو روز گذشته ۴۰‌هزار متر مربع فضا در زیرزمین صحن مرقد ‏امام خمینی (ره) برای استقرار موزه و فروشگاه دائمی صنایع‌دستی برای وزارت میراث‌فرهنگی در نظر گرفته ‏شده و این فضا نیازمند تکمیل است و ساخت‌وساز آن به‌طور کامل انجام نشده است.

براساس این گزارش تولیت ‏حرم امام خمینی (ره) در تلاش است تا آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را تبدیل به مقصد ‏گردشگری کند و به نظر می‌رسد دیدار سیدحسن خمینی با وزیر میراث فرهنگی نیز با همین هدف صورت ‏گرفته است. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توانسته رئیس ‏سازمان برنامه و بودجه کشور را قانع کند تا بودجه‌ای برای راه‌اندازی موزه شماره دو مرقد امام خمینی‏‏ (ره) دریافت کند و آن را به وزارت میراث فرهنگی تخصیص دهد تا زیرزمین صحن امام خمینی (ره) تبدیل به ‏شعبه دوم موزه ملی ایران شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان