مدیریت دانش

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۴

تعریف مدیریت دانش

مدیریت دانش شامل مجموعه رفتارهاي انساني، تفکرات و نگرش ها و توانایی های انساني، فلسفه‌هاي کار، الگوها و روش ها ، عمليات و فناوري‌هاي پيچيده است.

مزایای مدیریت دانش

تصميمات کجایی، چگونگي و زمان ساخت، ايجاد، انباشت و علت دانش جديد را هدايت مي‌کند. اجازه مي‌دهد که سازمان، علت سرمايه‌هاي کليدي خود را از جمله آموزش، کارآمدي و تجربه ضمن خدمت را که اغلب بيشترين هزينه را در بسیاری از شرکت ها در بردارد، توضيح دهد. اين هزينه به ندرت به کميت در مي‌آيد يا دنبال مي‌شود. هيچگونه پاسخي براي اينگونه هزينه‌ها وجود ندارد بدون توجه کانوني، فعال و بهنگام‌سازي، دانش ارزش خود را از دست مي‌دهد. مديريت دانش، مزاياي شايان اهميتي دربردارد. متأسفانه، استناد به آن‌ها یا به کميت در آوردن مستقيم آن‌ها، مايه ناکامي و مشکل است.

مزایای دیگر

۱- جهت‌گيري استراتژيک: استفاده از فرهنگ تسهيم دانش، خلاقيت و نوآوري را ارتقا داده و در نتيجه بر جهت استراتژيک تأثير مي‌گذارد.

۲-جلوگيري از هزينه‌ها و هدر رفتن سرمايه‌هاي ذهني: جذب دانش ضمني، اين اجازه را به سازمان مي‌دهد تا آن دانش را بکار ببرد. تا فرآيندها را براي کاربردهای آتي حفظ کند و هزينه‌هاي آموزش مجدد کارکنان و ايجاد مجدد متخصصان در زمينه دانشي که از بين رفته است را از ميان بردارد.

۳- اثربخشي سازماني: ابزارها، الگوها، بهترين کاربردهاي مديريت دانش که با فرهنگ تسهيم دانش همراه است، يک محيط همکاري شکل داده و اثربخشي سازماني را افزايش مي‌دهد.

۴-تحقق نياز براي جهاني شدن: عمليات‌هايي که از نظر جغرافيايي پراکنده‌اند، چالش‌هاي خاصي را در زمينه فرهنگي و مديريت دانش مي‌طلبد. سازمان‌هايي که داراي فرهنگ اثربخشي در زمينه مديريت دانش هستند مي توانند به روحية آن‌ها و ما خاتمه داده و منابع پراکنده را حداکثر کنند.

۵-بهبود پاسخ رقابتي: توانمند ساختن سازمان‌ها براي پاسخگويي به تغييرات بازار و زمان سريع ارائه محصولات جديد به بازار

۶- اثربخشي شغلي: به کارگيري يک زيرساخت مديريت دانش، محدودیت‌هاي سنتي را از بين بدره و تسهيم دانش را ميان کارکنان افزايش داده و در نتيجه اثربخشي شغلي را افزايش مي‌دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان