مذاکره مستقیم ایران و عربستان – طرح ادعای مذاکره مستقیم دو کشور در عراق

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۲۹

مذاکرات مستقیم ایران و عربستان

این روزها برخی گزارش ها از مذاکره مستقیم ایران و عربستان سخن به میان آورده‌اند. طبق گزارش های صورت گرفته با استناد به نقل قول سه تن از مقامات، مقام‌های ارشد عربستان سعودی و ایران در تلاش برای بهبود روابط فی مابین، مذاکرات مستقیمی در بغداد بعد از گذشت پنج سال از قطع روابط دیپلماتیک انجام داده اند.
 برخی منابع اولین دور مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران  را ۲۰ فروردین عنوان کردند و آن را مثبت ارزیابی کردند.
ریاست هیات سعودی در مذاکرات بیستم فروردین ماه را «خالد بن علی الحمیدان» رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی برعهده داشت و دور بعدی مذاکرات مستقیم بین ریاض و تهران هم برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده است.

مذاکره مستقیم ایران و عربستان - طرح ادعای مذاکره مستقیم ایران و عربستان در عراق

مذاکره مستقیم ایران و عربستان – طرح ادعای مذاکره مستقیم ایران و عربستان در عراق

به گفته یکی از مدعیان ناشناس این مذاکرات با سرعت به جلو حرکت می‌کند چرا که مذاکرات ایالات متحده در رابطه با توافق هسته‌ای ایران با سرعت در حال حرکت به جلو است و همچنین به خاطر حملات حوثی‌ها به مواضع عربستان سعودی.

در ادامه این گزارش این خبر تکذیب شده است و  یک مقام ارشد سعودی انجام شدن هرگونه مذاکرات با ایران را تکذیب کرد و دولت‌های ایران و عراق اظهارنظری در این باره نکرده‌اند.
 یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی اما تایید کردند که میان نمایندگان عربستان سعودی و ایران در بغداد مذاکرات مستقیم انجام شده است.

نقش نخست‌وزیر عراق

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق فرایند  مذاکره بین دوکشور را تسهیل کرده است و  ماه گذشته در ریاض با شاهزاده محمد (ولی‌عهد عربستان سعودی) در این باره گفت‌وگوهایی داشت. طبق برخی گزارش ها، بغداد برقراری کانال‌های ارتباطی بین ایران و مصر و همچنین ایران و اردن را تسهیل کرده است و نخست‌وزیر عراق در تلاش است که شخصا در تبدیل کردن عراق به پل ارتباطی میان قدرت‌های متضاد در منطقه ایفای نقش کند.

این به نفع منافع عراق است که بتواند این نقش را بازی کند. هر چه قدر در منطقه تقابل بیشتر باشد، در عراق این موضوع خودش را بیشتر نشان خواهد داد. به گفته یک مقام ناشناس، الکاظمی ارتباطات خوبی با نظام ایران دارد. موضوع جدید این است که الکاظمی همین نقش را در قبال عربستان سعودی هم دارد بازی می‌کند. برای عراق خوب است که چنین نقشی را ایفا کند اما هنوز در روزهای بسیار ابتدایی قرار دارد.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان