فضاپیمای اینسایت ناسا – ثبت تصاویر چند مریخ لرزه در سیاره مریخ

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۳

ثبت مریخ لرزه در ماموریت فضاپیمای اینسایت

فضاپیمای اینسایت ناسا اخیراً در سیاره مریخ صداهایی را ثبت کرده است که از دید دانشمندان در واقع نوعی مریخ لرزه است. اینسایت  لرزه‌سنج دقیقی دارد که فرکانس های بسیار ضعیف را نیز ثبت می کند. ماموریت اینسایت  واکاوی و تهیه نقشه درونی سیاره مریخ می باشد.صداهای ثبت شده توسط اینسایت برای اینکه برای انسان قابل شنیدن باشند باید تقویت گردند. زلزله سنج سطح نشین اینسایت تا زمان فعلی بیش از صد مریخ لرزه را ثبت کرده است ولیکن از این صد مورد تنها بیست و یک درصد مریخ لرزه قوی بوده اند. امیزان حساسیت این زلزله سنج در حدی بوده که توان شناسایی و ثبت بادها در مریخ و همچنین حرکات بازوی رباتیک و سایر اجزا را دارا می باشد.

فعالیت اینسایت از زمان ثبت اولین مریخ لرزه

انستانتینوس چارالامبوس از کالج سلطنتی لندن که با دانشمندان ماموریت اینسایت همکاری هایی داشته در بیانات خویش به هیجان انگیز بودن شنیدن اولین لرزش ها از سوی این سطح نشین اشاره ای داشته است.  فضاپیمای اینسایت سال گذشته وارد مریخ شد و اولین مریخ لرزه را در ماه آوریل ثبت نمود.در زمان ثبت اولین مریخ لرزه ، ایزار حفاری اینسایت ماه ها غیرفعال بوده است. این مشکل از سوی دانشمندان در حال برطرف شدن است تا دمای داخلی سیاره مریخ را بتوانند دقیق اندازه گیری نمایند.سال ۲۰۱۸ محققین و کاوشگرانموفقیت ثبت صدای مریخ توسط اینسایت را منتشر نموند. اینسایت ظرفیت حمل بالایی تا ۵۰ کیلوگرم بار مفید را داشته و این بار شامل تجهیزات علمی مجهزی از جمه لرزه سنج، جعبه حسگر بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات و پس بازتابگر لیزری می باشد.

قابلیت های فضا پیمای اینسایت

فضاپیمای اینسایت بخش های مختلف مریخ را مورد واکاوی قرار می دهد. اینسایت توان بررسی اطلاعاتی مانند علائم حیاتی سیاره مریخ، پالس و دمای این سیاره را دارا می باشد.  همچنین ناسا در مورد قابلیت های فضاپیمای اینسایت اینگونه بیان داشته است که این فضاپیما قابلیت بررسی سیاره مریخ ار از زمان شکلگیری این سیاره یعنی ۴٫۶ میلیارد سال قبل دارا می باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان