مریم میرزاخانی – جایزه ای که به افتخار این دانشمند ایرانی نام گذاری شد

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۱۹

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی که جزو نوابغ علم ریاضی محسوب می شد و افتخارات زیادی کسب کرده بود حال بار دیگر نامش بر سر زبان ها افتاد. اینبار با نامگذاری اسم ایشان بر روی یک جایزه پنجاه هزار دلاری.

این جایزه که توسط بنیاد جایزه پیشرفت شگرف و در بخش مرزهای نو به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شده است، قرار است به زنان جوان ریاضیدان اهدا شود.

این اقدام به پاس قدردانی از خدمات این دانشمند صورت گرفته است. پروفسور میرزاخانی اولین زنی بود در جهان که توانست جایزه فیلدز در ریاضی را ازآن خود نماید. این جایزه حکم نوبل ریاضی را دارد.

بنیاد جایزه پیشرفت شگرف به وسیله برخی از افراد مهم جهان علم و تکنولوژی مانند آقای برین بنیانگذار گوگل و زاکربرگ مالک فیسبوک ایجاد شده است و از سال ۲۰۱۲ به بعد در زمینه های ریاضی، فیزیک بنیادی و علوم زیستی هدایایی را به برترین های دنیای علم اهدا می‌کند.

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی الهام بخش زنان جهان

ریچارد تایلور از دبیران این جایزه گفت شناسایی بانوان دانشمند و الگو در رشته ریاضی، احترامی شایسته به تفکرات زیبای پروفسور میرزاخانی می باشد.

جایزه بنیاد پیشرفت شگرف سال ۲۰۲۰ به همکار مریم میرزاخانی، جناب دکتر اسکین رسید. مبلغ این جایزه در سه میلیون دلار بود.

دکتر میرزاخانی دکترای خود را در دانشگاه هاروارد به اتمام رساند و پس از آن در دانشگاه پرینستون به مقام استادی رسید. وی در سال ۲۰۱۷ پس از یک دوره بیماری سرطان سینه در کالیفرنیای آمریکا درگذشت.

خانم میرزاخانی علاوه بر جایزه فیلدز جوایزی همچون; مدال طلای المپیاد ریاضی در سال های نود چهار و نود و پنج میلادی، ذهن برتر رشته ریاضی در سال ۲۰۰۵، جایزه ستر در سال ۲۰۱۳ و جوایز مختلف دیگر که از جوامع علمی دنیا به وی اهدا شده بود را دریافت کرده بود.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان