مصرف دخانیات – باورهای غلط در مورد قلیان

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۴

مصرف دخانیات

رئیس دبیرخانه کنترل دخانیات وزارت کشور بیان کرد: مصرف دخانیات ایرانیان را به کام مرگ می کشاند و سالانه ۶۰ هزار ایرای به دلیل مصرف انواع دخانیات جان خود را از دست می دهند.

بهزاد ولی زاده بیان کرد : مصرف دخانیات باعث بروز بیماری های زیادی در بین مصرف کنندگان می شود. و برای نظام سلامت ۳۰ هزار میلیارد هزینه در بر دارد.  همینطور به میزان ۷۰ میلیارد تومان به کشور ضرر اقتصادی وارد می کند. در نهایت ۱۱۰ هزار میلیارد تومان مصرف مواد دخانی به دولت تحمیل می کند.

ایشان انتقاد کرد که نباید بستری مهیا شود که مصرف مواد دخانی در دسترس همگان باشد و استفاده از آن برای همه به سهولت انجام شود. بنابراین مسولان باید قوانینی وضع کنند که در جهت کاهش مصرف باشد. و اگر آن ها مراقب نباشند بسیاری از بیماری ها و سرطان ها که بر اثر مصرف مواد دخانی است شیوع پیدا می کند .

رییس دبیرخانه گفت: همانند بیشتر کشورها که قوانینی در جهت کاهش مصرف دخانی است. کشور ما نیز باید برنامه ریزی و قوانینی در این جهت انجام دهد.

مصرف دخانیات – باورهای غلط در مورد قلیان

مصرف دخانیات – باورهای غلط در مورد قلیان

علت مصرف بیشتر قلیان در خانواده ها

میزان مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۸ سال به بالا حدود ۱۰ درصد است. ۲۰ درصد  مردان به صورت روزانه از سیگار استفاده می کنند  و ۱ درصد زنان. ولی طبق آمار به دست آمده تعداد زنانی که از سیگار استفاده می کنند رو به افزایش است. ولی میزان مردان مقدار ثابتی است.

باورهای غلطی در رابطه با مصرف قلیان در بین خانواده های رواج دارد. آن ها بر این باورند که چون قلیان اسامی میوه های و عطر شیرینی دارد.  و تنباکوها میوه ای هستند، ضرر ندارد . اما این تنباکوها نه تنها طبیعی نیستند بلکه  شیمیایی هستند.  باور غلط دیگر این ایت که چون دود از آب عبور می کند ضرر ندارد. ولی خلاف این عقیده ثابت شده است. آب باعث می شود که دود راحت تر وارد ریه ها شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان