مصطفی قانعی – ایران امکانات حمل و نقل واکسن فایزر را ندارد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۳
مصطفی قانعی - ایران امکانات حمل و نقل واکسن فایزر را ندارد

ایران امکانات حمل و نقل فایزر را ندارد

مصطفی قانعی ، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به تازگی در نشست خبری اعلام کرد ایران هواپیما و امکانات حمل و نقل لازم مرتبط با واکسن آمریکایی فایزر را ندارد و از جایی که برای نگهداری این واکسن به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز است  چنین امکاناتی برای کشور وجود ندارد. وی گفت: «ایران هواپیما و امکانات حمل و نقل لازم برای واکسن آمریکایی فایزر را ندارد و اعلام کرده که این واکسن را نمی‌خواهد. به برنامه جهانی کواکس (covax) اعلام کرده‌ایم که این واکسن را نمی‌خواهیم چون برای نگهداری این واکسن به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز است و چنین امکاناتی نداریم»

برنامه کواکس که با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود، زیر نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارد و هدف آن کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است.  پیش از این عبدالناصر همتی، رئيس کل بانک مرکزی ایران گفته بود که به خاطر تحریم‌های دولت آمریکا امکان نقل و انتقال مالی و خرید واکسن از طریق برنامه کواکس را نداریم.

مصطفی قانعی - ایران امکانات حمل و نقل واکسن فایزر را ندارد

مصطفی قانعی – ایران امکانات حمل و نقل واکسن فایزر را ندارد

ایران فاقد بودجه لازم است

مقامات دولتی کشور امروز با سخنان خود عملا ثابت کردند که  بودجه کافی برای خرید واکسن وجود ندارد. مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در سخنان امروز خود به صراحت این مسئله را بیان کرد.

با توجه به آن که واکسن فایزر باید تا یک ساعت پیش از تزریق، در سرمای هفتاد درجه زیر صفر نگهداری گردد تا فاسد نشود، طبق گفته قانعی ایران فاقد هواپیمای لازم برای حمله این نوع واکسن و یخچال های مناسب برای نگاهداری آن است. علاوه براین، بهای خرید این واکسن بسیار سنگین است و حکومت پول لازم را ندارد.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کورونا به تازگی گفته است که تحریم‌ها هیچ تاثیری در توزیع واکسن کرونا نخواهد داشت. سعید نمکی، وزیر بهداشت پیشتر گفته بود ایران برای تهیه واکسن در قالب کوواکس قراردادی امضاء شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان