مصونیت در برابر کرونا – بدن فقط دو ماه می تواند در مقابل کرونا مصون باشد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۱
مصونیت در برابر کرونا - بدن فقط دو ماه می تواند در مقابل کرونا مصون باشد

مقاومت سیستم ایمنی بدن

طبق مطالعه و پژوهشی که به تازگی انجام گرفته، مدت زمان مصونیت در برابر کرونا حدودا ۲ تا ۳ ماه تشخیص داده شده است. سیستم ایمنی بدن افرادی که به کرونا مبتلا شده و درمان گشته اند، پس از این مدت زمان، ضعیف شده و فرد در خطر ابتلای مجدد قرار می گیرد. مخصوصا اگر از آن دسته ای باشد که علائمی نداشته اند.

مصونیت در برابر کرونا - بدن فقط دو ماه می تواند در مقابل کرونا مصون باشد

مصونیت در برابر کرونا – بدن فقط دو ماه می تواند در مقابل کرونا مصون باشد

مصونیت در برابر کرونا

البته این نتایج هنوز قطعی نیستند. نمی توان تمام افراد را در یک دسته قرار داد. در واقع نمی توان گفت میزان مصونیت در برابر این ویروس در تمامی افراد یکسان و مشابه است. کووید ۱۹ همچنان ابعاد ناشناخته زیادی دارد که بحث مصونیت در برابر آن از مهم ترین ابهامات است. البته دانشمندان در مقاله ای که در ژورنال معتبر Nature Medicine به چاپ رسیده است، اظهار کرده اند به قدری مدارک به دست آورده اند که باعث نگرانی آنها شده است. این محققان معتقدند تا زمانی که اطلاعات در مورد میزان مصونیت از این ویروس کامل و قطعی نشده است، حفظ نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی ضروری است.

آنتی بادی ها

در این بررسی، واکنش سیستم ایمنی افراد پس از بهبودی و همچنین دو تا سه ماه پس از آن مورد بررسی قرار گرفت. ۳۷ بیمار بدون علامت بیماری که البته حدودا نیمی از آنها با مشکلات ریوی درگیر شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. طبق نتایج این تحقیق، افرادی که علائم بیماری را ندارند مدت زمان بیشتری مواد ژنتیکی ویروس را در بدن خود نگه می‌ دارند. البته هنوز مشخص نیست که آیا آنها مدت زمان بیشتری هم ناقل کرونا هستند یا خیر.

سه تا چهار هفته پس از ابتلا، میزان آنتی بادی ها نیز اندازه گیری گردید. در افراد بدون علائم، سطح آنتی بادی کمتر از افراد دارای علائم بوده است. این اندازه گیری ۸ هفته پس از ترخیص از بیمارستان نیز صورت گرفت که مشخص شد سطح آنتی بادی در بدن این بیماران کاهش شدیدی داشته است. افرادی که بیماری حاصل از سایر ویروس های این خانواده مبتلا شده باشند، بیش از دو سال سطح پایداری از آنتی بادی  IgG را در بدنشان دارند. اما در مورد کووید ۱۹ این چنین نبوده است. ۴۰ درصد افراد بدون علائم فاقد آنتی‌بادی IgG بودند. همچنین ۱۳ درصد از بیماران دارای علائم نیز دیگر این آنتی بادی را در بدنشان نداشتند.

به طور کلی پادتن ها در بدن بیماران تا حدود ۸ هفته وجود داشت. اما پس از این مدت در افراد دارای علائم بیماری تا ۶۲ درصد و در افراد بدون علائم بیماری تا ۸۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

دانشمندان معتقدند هنوز باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام گیرد تا بتوان به صورت قطعی در مورد این موضوع نظر داد.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان