معافیت‌های نفتی ایران پس از اجلاس گروه هفت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۰

 معافیت‌های نفتی ایران پس از اجلاس گروه هفت

معافیت های نفتی ایران به عنوان مسئله‌ای که همچنان در جریان مذاکرات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی مطرح بوده است. معافیت‌های نفتی ایران در جریان مذاکرات اجلاس گروه ۷ طی هفته گذشته  نیزمورد بحث قرارگرفت. در نشست اخیرسران گروه هفت در بیاریتس فرانسه،  دونالد ترامپ در خصوص پیشنهاد مکرون رئیس جمهور فرانسه در خصوص اعمال معافیت‌هایی برای فروش نفت ایران در مقابل پاییندی ایران به برجام انعطاف نشان داد و پیشنهاد مذکور را رد نکرد ولیکن مورد پذیرش قطعی قرار نداد.

اخیرا واشنگتن مجددا با تحریم نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ و دستور توقیف و مصادره آن نشن داد در سیاستهای نفتی اش همچنان بر موضع قبلی پافشاری کرده و اهل انعطاف نیست. اخیر روسیه پیشنهاد صادرات نفت ایران از طریق کریمه و کانال ولگاه_دُن را به دریای سیاه را به عنوان مسیر جایگزین برای صادرات نفت داده است که هنوز دولت ایران به طور علنی به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

نگاهی به سیاست به صفر رساندن صادرات نفتی ایران

آمریکا پس از نقض برجام، به مشتریان نفت ایران حدود شش ماه معافیت داد تا بدین وسیله صادرات نفت ایران را به صفر برساند. این مهلت اوایل اردیبهشت سال جاری به اتمام رسید و واشنگتن معافیت‌ها را تمدید نکرد. در زمان فعلی ایران تنها به روسیه و چین به صورت علنی نفت صادر میکند.

طی ماه گذشته سال جاری، تولید روزانه نفت در شورمان  به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یافت که کمترین میزان طی ۳۳ سال اخیر است. این رقم نسبت به ماه قبل، ۵۰ هزار بشکه کمتر شده است و نسبت به دوران پیش از بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا نیز حدود ۱.۷ میلیون اهش داشته است. جمهوری اسلامی ایران تا قبل از تحریم‌های ایالات متحده روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی صادر میکرد.

افزایش تولید نفت اوپک طی روزهای اخیر

طی روزهای اخیر علیرغم افت تولید ایران، مجموع تولید اوپک در ماه اوت ۸۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲۹ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه رسید. عمده افزایش تولید اوپک مربوط به دو شور عراق و نیجریه است. عراق در زمان فعلی بیش از دو برابر ایران تولید نفت دارد و با توجه به میدان‌های نفتی مشترک کشورمان با عراق و شرایط چاه‌های نفتی مشترک این مسئله منابع نفتی کشورمان را مورد تاراج قرار می‌دهد از این رو لازم است برای جلوگیری از تصاحب منابع ملی اقدامات لازم صورت گیرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان