شنیدن موسیقی – روزانه بیش از یک ساعت با صدای بلند خطرناک است.

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۷

گوش دادن به موسیقی بیش از یک ساعت خطرناک است

موسیقی هم می تواند خط ناک باشد! طبق گزارش به دست آمده از سازمان جهانی بهداشت و سلامت، شنوایی افرادی که به صورت مداوم و روزانه بیش از یک ساعت با استفاده از هندزفری و یا با صدای بلند به آهنگ گوش می دهند در معرض خطر قرار دارد. طبق این گزارش، افراد با رده سنی ۱۲ الی ۳۵ سال بیشتر از سایر سنین با استفاده از هندزفری و در مدت زمان های طولانی به موسیقی گوش داده و در معرض خطر کاهش شنوایی هستند.

دکتر چادا، از پزشکان سازمان جهانی به این افراد پیشنهاد می کند که برای جلوگیری از بروز این عارضه کمتر به موسیقی گوش دهند و یا صدای آن را زیاد نکنند.

وی اظهار کرد: وقتی صدا از یک حدی بیشتر شود، مقدار زمان مجاز برای گوش دادن به موسیقی کمتر می شود. بهتر است نوجوانان و جوانان صدای دستگاه های خود را بیش از حد زیاد نکنند تا هم مزاحم دیگران نشده و هم خطر کاهش شنوایی آن ها را تهدید نکند.

حجم صدای نامناسب چقدر است

دکتر چادا در ادامه اظهار کرد: اگر شخصی روزانه به مدت نیم ساعت و با حجم صدای برابر با ۹۵ دسی بل به موسیقی گوش دهد، پس از گذشت تنها چند سال آسیب شدیدی به قدرت شنوایی خود وارد خواهد کرد. دکتر چاوا به شرکت های صوتی نیز پیشنهاد می کند که برای میزان صدای دستگاه های خود یک محدوده در نظر بگیرند.

برای برخی سوال پیش می آید که صدای مناسب تا چه اندازه می تواند باشد. یک راه ساده برای فهمیدن این موضوع وجود دارد. اگر هنگام گوش دادن به موسیقی قادر به شنیدن صدای اطراف خود نیستید به این معنی است که میزان صدای موسیقی شما بلند است و به مرور زمان موجب آسیب رسیدن به شنوایی شما خواهد شد.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان