مونالیزا – کشف یک طرح مخفی روی تابلوی مونالیزا

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۹
کشف یک طرح مخفی روی تابلوی مونالیزا

کشف یک طرح مخفی روی تابلوی مشهور

دوربین های پیشرفته به یک دانشمند کمک کرده اند تا در لایه‌های زیرین نقاشی مونالیزا یک طرح مخفی را کشف کند. پاسکال کوت چیزی در حدود ۱۴ سال است که روی عکس هایی از این تابلوی مشهور مطالعه و بررسی انجام می دهد. در طی این تحقیقات این محقق با کمک گرفتن از تکنولوژی روز متوجه وجود آثاری شد. مشخص شده است لئوناردو داوینچی نقاش مشهور عصر رنسانس این نقاشی که امروزه از مشهورترین آثار هنری جهان محسوب میشود را به کمک یک طراحی اولیه خلق کرده است.

کشف یک طرح مخفی روی تابلوی مونالیزا

کشف یک طرح مخفی روی تابلوی مونالیزا

فناوری لومیر روی تابلوی مونالیزا

فناوری لومیر بازتاب نور در ۱۳ طول موج را تشخیص می دهد. پاسکال کوت با بهره گیری از این تکنولوژی لایه های زیرین مونالیزا را بررسی کرده است. او با ثبت بیش از ۱۶۵۰ عکس، جزئیات این نقاشی را طی سالیان طولانی مورد بررسی قرار داد. نتیجه تحقیقات کوت آثاری از خطوط ایجاد شده ذغالی در امتداد خط رویش مو و دست مونالیزا را فاش کرد که ثابت می کند داوینچی از روش اسپولورو»(spolvero) درخلق این تابلو استفاده کرده است.

در این روش و سبک با ایجاد حفره‌های کوچک در امتداد خطوط طراحی و با استفاده از ذغال پودرشده، یک طرح از سطحی به سطح دیگر منتقل می‌شود. در واقع به زبان ساده تر داوینچی یک طرح اولیه را به بوم نقاشی اصلی انتقال داده است.

همچنین وجود طراحی ذغالی این احتمال را نیز به وجود می آورد که نسخه های دیگری از این تابلو تهیه شده باشد.

سنجاق سر

از نکات جالب دیگری که کوت به آن پی برده است طرحی از یک سنجاق مو در سمت راست سر مونالیزا می باشد. چنین زیورآلاتی در دوره فلورانس مرسوم نبوده اند. با توجه به این طرح کشف شده، کوت این احتمال را مطرح کرده که این تابلوی مشهور یک پرتره نباشد و یک اثر تمثیلی یا تصویری از یک الهه(یک زن غیر واقعی) باشد.

این تابلوی مشهور در حال حاضر در موزه لوور در شهر پاریس نگهداری می شود. این اثر از پربازدیدترین آثار این موزه است و حدود ۸۰ درصد از بازدیدکنندگان لوور برای دیدن مونالیزه به آنجا مراجعه می کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان