میدان مغناطیسی – بررسی ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۱
بررسی ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین

بررسی ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین

ناسا در حال بررسی و مطالعه روی یک ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین است. این ناهنجاری از آمریکای جنوبی تا جنوب غرب آفریقا وسعت دارد. میدان مغناطیسی زمین در این ناحیه ضعیف شده و ماهواره ها و فضاپیماها به این دلیل در محدوده مدار نزدیک به زمین در معرض ذرات پرانرژی و خطرناک خورشید قرار می گیرند. سالهاست دانشمندان ناسا بابت این پدیده در حال گسترش، نگران هستند.

بررسی ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین

بررسی ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین

ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس (South Atlantic Anomaly)

هرچند این پدیده هیچ خطری برای ساکنین زمین ندارد؛ اما برای فضاپیماهای مداری از جمله ایستگاه فضایی بین المللی که از مقابل آن عبور می‌کنند، دارای اثرات منفی است. ذرات پرانرژی که از خورشید ساطع می گردند در هنگام عبور فضاپیما یا ماهواره به آن برخورد کرده و موجب اتصالی سیستم‌ها و از کار افتادن موقتی آنها می گردند. غالبا خسارات ناشی از این ناهنجاری سطحی است. اما خطر آسیب جدی و همیشگی و همچنین از دست رفتن داده ها وجود دارد. با توجه به به این خطرات، فضاپیماها قبل از رسیدن به این ناحیه، سیستم هایشان را به طور موقت خاموش می کنند.

ناهنجاری میدان مغناطیسی زمین معضلی برای ناسا

ناسا همواره در حال بررسی این ناهنجاری است. در واقع تحقیقات همیشه در حال انجام است تا بتوان یک راه برای عبور از این مشکل پیدا کرد. اما هنوز علت این مسئله به صوت کامل درک نشده است. اما یافته های جدید ناسا موارد جالبی را شامل می شود. مثلا در سال ۲۰۱۶ مشخص شد این ناهنجاری به آرامی به سمت شمال غرب در حال حرکت است. همچنین مشخص شده این ناهنجاری در حال دو نیم شدن است. هر کدام از این قسمت ها هم خود به تنهایی دارای میدان مغناطیسی جداگانه هستند. عمر این پدیده هم چیزی حدود ۱۱ میلیون سال تخمین زده شده است. ناسا اعلام کرده تا حاصل شدن یک نتیجه قطعی برای یافتن علت این پدیده و همچنین راه مناسب برخورد با آن تحقیقات ادامه خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان